Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš ovládl průmyslový kolos Agrofert v době, kdy mohl mít na účtu maximálně necelých třicet milionů korun. Vyplývá to z podrobné analýzy premiérových příjmů a výdajů za poslední tři desetiletí, kterou provedl Radiožurnál. Vycházel přitom z veřejně dostupných údajů, dřívějších Babišových vyjádření i vlastních aktuálních poznatků.
Radiožurnál uvádí, že předseda vlády nákup akcií Agrofertu ze začátku tisíciletí nevysvětlil. „Holding se přitom už v té době pohyboval v nejvyšších patrech tuzemského byznysu – tržby vykazoval v desítkách miliard a vlastní jmění pak v řádu jednotek miliard,“ informuje portál iRozhlas.cz, jehož reportéři začali Babišův majetek zkoumat na základě nedávné kauzy Pandora Papers. „Mezinárodní tým investigativních novinářů totiž přesně před měsícem zveřejnil zjištění, že Babiš koupil nemovitosti ve Francii za necelých 400 milionů. Není přitom zcela jasné, kde peníze vzal. Stejně tak ale není zřejmé, z čeho dříve platil za akcie Agrofertu,“ tvrdí Radiožurnál.
Kompletní balík akcií Agrofertu nakupoval nynější premiér mezi roky 1999 až 2004, a to od různých firem. Tehdejší obchodní partneři ale byli podle Radiožurnálu k Babišovi mimořádně velkorysí. „Pokud Babišovi na investice stačily jeho tehdejší oficiální příjmy, musel nakupovat násobně levněji, než jaká byla v tu dobu tržní hodnota akcií. Na tu by se svými oficiálními příjmy Babiš nikdy nedosáhl,“ tvrdí Radiožurnál. Nyní sice má předseda ANO majetek ve výši desítek miliard korun, ale v době, kdy potravinářský a chemický gigant kupoval, žádné větší majetky neměl.
Do roku 2004 včetně vydělal Babiš 36,6 milionu korun, více než sedm milionů z této částky ovšem investoval do luxusního bytu v Praze. Kdyby už neutratil vůbec žádné další peníze, přesto by mu na nákup akcií Agrofertu zbývalo maximálně přibližně 29 milionů korun. Pokud by to Babišovi na pořízení akcií společnosti opravdu stačilo, museli by se prodávající chovat iracionálně, řekl Radiožurnálu česko-americký investiční bankéř a finanční analytik Ondřej Jonáš, který dříve pracoval pro společnosti Goldman Sachs, Salomon Brothers nebo pro americkou centrální banku.
„Skutečně není běžné, aby člověk za tisíce získal majetek v hodnotě milionů, případně za miliony získat majetek v řádu miliard,“ konstatoval Jonáš. Okolnosti nákupu by podle něj měl Babiš jasně vysvětlit a doložit: „V opačném případě budou tyto transakce nadále vyvolávat podezření,“ cituje analytika Radiožurnál. „Je přinejmenším nestandardní, pokud by kupní cena akcií tvořila jednotky procent výše vlastního kapitálu. To je pak o to více zarážející, pokud si uvědomíme, že s akciemi na nového akcionáře přechází všechna práva – a to včetně práva rozhodovat o rozdělení podílu na zisku,“ přizvukuje daňový poradce Ondřej Málek ze společnosti Moneus.
Sám Andrej Babiš nicméně nikdy nezveřejnil, za kolik akcie nakoupil. A neobjasnil to ani nyní poté, co mu reportéři na toto téma zaslali nové otázky. „Já jsem jediný politik, který ukázal příjmy, Finančně analytický úřad to zkontroloval, takže já už k tomu nemám co říct,“ uvedl Babiš minulý týden. Na podrobné dotazy k jednotlivým transakcím premiér nereagoval vůbec. „Specializovaný Finančně analytický úřad se přitom okolnostem ovládnutí Agrofertu a majetkovým poměrům premiéra z té doby nevěnoval, posuzoval pouze to, zda měl Babiš dostatek legálních peněz k nákupu francouzských nemovitostí v roce 2009,“ upozorňuje Radiožurnál.