Jistě jste ji už viděli. Fotografie čtyř chlapců v nemoderních svetrech a brýlích s tlustými obroučkami, jak pijí limonádu u stolu s kostkovaným ubrusem. V Česku se objevovala často s popiskem „brutální pařba fakulty aplikovaných věd“ či „brutální pařba informatiků“. Fotka ve skutečnosti pochází z Polska, v roce 1997 ji pořídili na matematické soutěži v Żywieckých Beskydech, která se mimochodem koná dodnes.
Vlna posměšků se na mladíky snesla i v Polsku, kde se jim přezdívalo „sweterkowa cztwórka“. Přestože se neznali a na matematické soutěži se potkali vlastně náhodou, jejich další osudy se velmi podobaly. Všichni nadále reprezentovali své školy v různých technicky orientovaných olympiádách, všichni získali stipendia na dobré univerzity a všichni dnes mají dobrou práci.
Všichni čtyři se také nakonec podívali za hranice Polska nejen jako internetový mem – dva pracují na vrcholných pozicích v akademické sféře doma i v zahraničí (jeden na univerzitě v kalifornském Berkeley) a dva ve firmě SpaceX, americké technologické společnosti působící v aerokosmickém průmyslu, založené miliardářem Elonem Muskem. Největší „díru do světa“ nakonec udělal jediný chlapec bez brýlí, který se v inkriminované matematické olympiádě umístil na druhém místě.
Dr. Tomasz Czajka z města Stalowa Wola v podkarpatském vojvodství se programování věnoval od dětství a ani nad posměšky na internetu nemusel dlouho smutnit – vzápětí vyhrál v soutěži společnosti TopCoder padesát tisíc dolarů a později dostal stipendium na Purdueovu univerzitu v Indianě. Od roku 2007 žije v Kalifornii, kde nejprve sedm let pracoval ve společnosti Google, v roce 2013 přešel do SpaceXu. Jeho výdělek se pohybuje okolo dvou set tisíc dolarů ročně.