Nezávislý ruský server Medusa našel Španěla, s jehož přičiněním ruské úřady označily Fond boje s korupcí (FBK) opozičního lídra Alexeje Navalného za „cizího agenta“. Dotyčný přispěvatel nedokázal vysvětlit, proč ruským opozičníkům vůbec pomáhal.
Ruské ministerstvo spravedlnosti v říjnu oznámilo, že Navalného protikorupční fond je zařazený do registru „zahraničních agentů“. Důvodem měla být ze zahraničí převedená platba. Jedním z těchto štědrých cizinců je podle dokumentů zveřejněných zakladatelem FBK Alexejem Navalným jistý Roberto Fabio Monda Cardenas, který dvěma platbami Fondu prostřednictvím Caixa Bank ve Španělsku poslal dohromady bezmála 140 tisíc rublů (asi 50 tisíc korun).
Dopisovatel serveru Deutsche Welle se vypravil na adresu firem, které u Mondova jména uvádí španělský rejstřík právnických osob, a zjistil, že tam po dotyčném není ani památky. Jeho platnou adresu však později dohledal jinde – v registru držitelů licence na práci de facto vyhazovače v nočním klubu. Díky shodnému identifikačnímu číslu uvedenému u odesílatele platby adresované Navalného fondu bylo možné ověřit, že jde o tutéž osobu.
Po dalším složitém hledání uspěl server Medusa. Zajímavé byly Mondovy reakce na dotazy novinářů. Na otázku, zda v září 2019 poukázal dvě platby ve prospěch FBK, Monda potvrdil, že tomu tak bylo. Proč to udělal, už ale nevysvětlil, a dokonce ani nedovedl vyslovit název fondu, který chtěl údajně podpořit. Roberto Monda nemluví rusky, v Rusku ani nikdy nebyl a ze všech Rusů podle svých slov zná jen několik dívek žijících ve Španělsku.
O Navalného fondu se Monda údajně kdesi dočetl (kde, to neví) a rozhodl se, že ho finančně podpoří. Proč peníze posílal nadvakrát, Monda vysvětloval tím, že se chtěl nejprve ujistit o tom, že platba skutečně dorazila. Na otázku, jak je možné, že kopii jeho platebního příkazu měla k dispozici ruská REN-tv, po delším váhání nabídl vysvětlení, že mu nejspíše pronikli do telefonu. Valný smysl nedává ani představa, že si Monda, který nemluví rusky, na stránkách fondu vůbec vyhledal platební údaje, nebo že si ověřil první platební převod, když podle ředitele FBK Ivana Ždanova byly účty fondu v danou dobu na příkaz soudu kvůli nařčení z praní špinavých peněz zablokované. Roberto Monda nic z toho nevysvětlil a novinářům už ani nic dalšího neřekl.