Jaká je pravděpodobnost, že Putin použije jadernou zbraň, když se bude cítit v úzkých? Jakou by zvolil záminku a jak by na to měl Západ odpovědět? Tyto otázky položil expertům web Atlanticcouncil.org.
Pravděpodobnost jaderného útoku ze strany Ruska považují oslovení analytici za nepravděpodobnou, pod pět procent. Jako motiv vidí spíše snahu vyvolat strach než dosáhnout nějaké konkrétní vojenské výhody.
Zde vybíráme odpovědi na poslední otázku, která zněla: „Pokud by Putin použil ve válce jaderné zbraně, jaké by byly nejpravděpodobnější reakce Spojených států a jejich spojenců?“ Kromě první odpovědi se všichni oslovení shodují, že by odpověď ze strany Západu měla být rázná.
Keir Lieber (Atlantic Council’s Scowcroft Center for Strategy and Security) a Daryl Press (Dartmouth College):
„Pokud by Putin použil jaderné zbraně, Spojené státy a jejich spojenci by čelili pouze chmurným možnostem. Zahájení odzbrojujícího konvenčního nebo jaderného útoku v reakci na to by bylo šílené, protože by hrozil masivní odvetný úder (a možná i konec civilizace). Zapojení se do eskalace odvetného útoku by bylo pošetilé, protože Putin dává v sázku mnohem více – přežití svého režimu a možná i svůj život – než Západ. Zpřísnění sankcí by pouze zvýšilo riziko pro Putinův režim, což by podnítilo další jadernou eskalaci. Jedinou moudrou reakcí na Putinovo použití jaderných zbraní na Ukrajině by bylo vyjednání nějakého řešení, v jehož rámci by všechny strany mohly vyhlásit Potěmkinova vítězství. Pokud bude zvolena tato cesta, je nyní mnohem rozumnější zmírnit rétoriku USA o změně režimu nebo rozhodném vítězství a místo toho najít řešení dříve, než budou použity jaderné zbraně.“
Walter Slocombe (ředitel správní rady Atlantic Council, bývalý náměstek ministra obrany USA):
„Za předpokladu, že by se Spojené státy, NATO a Ukrajina dokázaly dohodnout na nějaké akci, existuje několik možností. Pokud by ruský útok způsobil jen malé škody, mohlo by se NATO nejprve pokusit vyhlásit ultimátum s cílem dosáhnout urovnání podle podmínek Aliance a Ukrajiny. Pokud by se však Putin přesvědčil, že neexistuje jiná možnost než úder, je nepravděpodobné, že by přistoupil na jakékoli alianční návrhy na takové urovnání. Stejně tak nejaderná vojenská odpověď (například konvenční údery na vojenské základny a infrastrukturu na ruském území, které podporují invazi) by pravděpodobně nebyla rozhodující a mnohým by se zdála neadekvátní – kromě toho by s sebou nesla vlastní riziko eskalace.
Zbývá tedy možnost, pro kterou jsou síly NATO plně dostačující, a sice úder přizpůsobený rozsahu a charakteru toho ruského. Někteří by pochopitelně namítli, že pokračovat v obraně Ukrajiny prostě nestojí za to, aby se riskovala jaderná eskalace. Ale i když je snadné vidět rizika jaderného protiúderu, existují také závažné důsledky jeho neprovedení: neexistence jaderné odpovědi USA by vážně oslabila důvěryhodnost celé strategie odstrašování od jaderného útoku prostřednictvím vyhlídky na americkou jadernou odvetu, a to jak mezi spojenci, tak mezi protivníky. To by zase zvýšilo pravděpodobnost eskalace války. Kéž bychom nikdy nemuseli čelit této volbě.“
Alexander Vershbow (Atlantic Council’s Scowcroft Center for Strategy and Security; v letech 2001–2005 působil jako velvyslanec USA v Rusku a v letech 2012–2016 byl zástupcem generálního tajemníka NATO):
„Pokud by se Putin uchýlil k použití jaderných zbraní, musely by Spojené státy a jejich spojenci reagovat rychle a rozhodně, aby Putin za překročení jaderného prahu zaplatil vysokou cenu. Počáteční reakce, která by byla kalibrována tak, aby se snížilo riziko eskalace, by mohla zahrnovat rozsáhlý úder konvenčními zbraněmi proti vysoce hodnotným ruským vojenským cílům zapojeným do války proti Ukrajině (například černomořské flotile). Spojené státy a jejich spojenci by však měli ve své deklaratorní politice zachovat nejednoznačnost, pokud jde o to, zda by odpověděli věcně, a ne pouze za použití konvenčních sil. Taková nejednoznačnost ohledně povahy a rozsahu reakce by byla při odrazování Putina od použití jaderných zbraní účinnější. Spojenci by měli konzultovat možné varianty reakce již nyní, aby nebyli ochromeni nerozhodností, až nastane kritický čas.“
Jan Lodal (Atlantic Council’s Scowcroft Center for Strategy and Security):
„Spojené státy a jejich spojenci by měli nasadit konvenční zbraně, aby rychle porazili Putinovu armádu na Ukrajině, a dát jasně najevo, že použitím jaderných zbraní nedosáhl ničeho jiného než porážky. Kromě poskytnutí ještě vyšší úrovně vojenské podpory by západní partneři Ukrajiny měli nasadit námořní síly v Černém moři, aby zničili všechny ruské lodě i ruský most na Krym (třicetidenní mise), poskytnout Ukrajině vzdušnou převahu pomocí raket Patriot a v případě potřeby i amerických vyspělých stíhaček a umístit uvnitř Ukrajiny americké a spojenecké zpravodajské, logistické a humanitární podpůrné jednotky.“
Více či méně jasné narážky na jaderný konflikt jsou součástí současné kremelské propagandy. Například expremiér a exprezident Dmitrij Medveděv na sociální síti Telegram 12. května napsal:
Nekonečné řeči zahraničních analytiků o válce NATO s Ruskem neutichají. Cynismus západních „mluvících hlav“ je stále zjevnější. Teze, že Rusko straší svět jaderným konfliktem, se dostává na první místo. Nedávno s tím přišel i Trump. I když pochopitelně jen proto, aby naštval Bidena. A k tomu se samozřejmě svými slabými hlásky přidávají i Evropané.
V souvislosti se zástupnou válkou s Ruskem, kterou rozpoutaly západní země, chci ještě jednou velmi jasně formulovat věci, které jsou všem rozumným lidem tak zřejmé.
- Pumpování zbraní na Ukrajinu ze strany zemí NATO, příprava jejích vojáků na používání západní techniky, vysílání žoldáků a provádění cvičení zeměmi Aliance v blízkosti našich hranic zvyšuje pravděpodobnost přímého a otevřeného konfliktu mezi NATO a Ruskem namísto „zástupné války“, kterou vedou.
- Takový konflikt vždy hrozí přerůst v plnohodnotnou jadernou válku.
- To by byl katastrofální scénář pro všechny.
To je vše. Abyste nemuseli lhát sobě ani ostatním. Jen musíte myslet na možné důsledky svých činů. A nedusit se vlastními slinami v záchvatech rusofobie!
Zcela běžně o jaderném zničení západních států hovoří hosté různých pořadů v ruské státní televizi.