Kvůli pokračující pandemii koronaviru řada Čechů už přibližně rok a půl pracuje minimálně částečně z domova, tedy z tzv. home office. Je ale vykonávání pracovních úkolů z pohodlí vlastního bytu či domu stejně efektivní jako „zápřah“ přímo na pracovišti? Nejen na tuto otázku hledal odpověď už druhý velký průzkum pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kterého se účastnily tisíce lidí. Tady jsou jeho výsledky.
„Mezi zhruba 5 800 respondenty anonymního dotazníku byli opět zástupci státní správy, samosprávy a neziskových organizací. Řada zjištění z loňského roku se potvrdila také v aktuálním šetření. Jedním z nich je, že míra využívání práce z domova oproti situaci před pandemií výrazně vzrostla. Nárůst byl nejvýraznější ve státní správě. Přes 80 % vedoucích zaměstnanců ve státní správě potvrdilo, že k nárůstu došlo, v obcích a neziskových organizacích totéž uvedlo přes 60 % respondentů,“ shrnuje ministerstvo.
Lidé, kteří pracují z domova a režim jim vyhovuje, se nejspíš nemusejí bát, že je budou zaměstnavatelé proti jejich vůli hnát zpět do kanceláří. Podle průzkumu jsou totiž s home officem šéfové v drtivé většině případů spokojení. A podle části z nich jsou lidé úřadující z domácího prostředí dokonce výkonnější než ti, kteří do zaměstnání fyzicky docházejí.
„Téměř 95 % vedoucích pracovníků je s fungováním práce z domova spokojeno. Totéž platí pro spokojenost s komunikací se zaměstnanci na home office. Většina vedoucích považuje výkonnost zaměstnanců pracujících z domova i na pracovišti za srovnatelnou. Těch, kteří si myslí, že při práci z domova jsou zaměstnanci dokonce efektivnější, je více než těch, kteří si myslí opak,“ tlumočí závěry analýzy MPSV.
Podobně to vidí i samotní zaměstnanci. „Přes 40 % si myslí, že jsou na home office výkonnější, a stejný podíl, že stejně výkonní. Většina zaměstnanců se dále domnívá, že si dokáže práci doma lépe zorganizovat a dokáže se při ní lépe soustředit. Největšími pozitivy práce z domova z pohledu zaměstnanců jsou úspora času na dojíždění, možnost pracovat při drobné zdravotní indispozici, flexibilní režim a možnost zajistit péči o členy rodiny. Slabinami jsou ve srovnání s prací v kanceláři naopak efektivita spolupráce s kolegy a spolehlivost techniky. Mezi dalšími nevýhodami zaznívaly nedostupnost potřebných dat a podkladů či prolínání pracovního a soukromého času,“ vypočítává ministerstvo.
Průzkum také ukázal, že Čechům, které pandemie koronaviru chtě nechtě „zahnala“ na home office, se tam zalíbilo. „Celkem 85 % zaměstnanců, kteří se zúčastnili výzkumu, si přeje mít nějakou možnost pracovat z domova a 58 % ji považuje za podstatný benefit. Nejvíc respondentů vidí jako ideální rozsah práce z domova 16 či 20 hodin týdně. V souvislosti s tím většina vedoucích pracovníků předpokládá, že se i do budoucna budou možnosti využívání home office dále rozšiřovat,“ vyplývá také z výsledků výzkumu.