Říjnové volby rozhodnou o tom, zdali černý kůň voleb – koalice SPOLU, bude jedním z iniciátorů sestavování vlády, která bude mít za cíl obnovit fungování tuzemské ekonomiky. Jsou však daňové návrhy pocházející z pera ODS, TOP 09 a KDU-ČSL natolik reálné, že je bude možné implementovat do vládního programu, nebo se jedná o prostý populismus?
Schodek státního rozpočtu v roce 2020 dosáhl astronomických 367,4 mld. Kč. V červnu 2021 činil schodek po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů 269,6 mld. Kč. Tyto hodnoty však pro zástupce koalice SPOLU rozhodně nejsou přijatelné. Koalici lze na politickém spektru klasifikovat do kvadrantu označujícího konzervativní ekonomickou pravici. V praxi to znamená, že obsadí-li toto uskupení ministerstvo financí, můžeme očekávat snahy o tvorbu vyrovnaného až mírně přebytkového rozpočtu, protože odpovědná rozpočtová politika je nutností pro vrácení prosperity české ekonomiky a dnešní vláda v tomto absolutně selhává. Pro SPOLU je zodpovědné zacházení s veřejnými penězi prioritou, není tedy divu, že právě tento bod se nachází na výsostném prvním místě jejího volebního programu.
Rodina je základ státu
„Pomůžeme rodinám. Zavedeme daňové prázdniny pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. Zavedeme možnost odečíst si z daní platby za pečovatelské služby (do určitého limitu),“ píše se v programu koalice SPOLU.
Tento bod zní velmi populisticky a aktuální deficit státního rozpočtu by mohl prohloubit. Pochopitelně je nutné se na situaci podívat z jiného úhlu pohledu a nejen mladé rodiny podpořit. Komplikace by mohly nastat v okamžiku, kdy budou úlevy zneužívány. To už je ale problém vzniklý konkrétním zněním zákona, který se může dostat do poslanecké sněmovny k projednání, i přestože neznáme složení budoucí vlády. Bod pomáhající rodinám má šanci se uchytit.
Už nikdy více
„Vytvoříme pravidlo daňové brzdy, které stanoví strop daňového břemene. Jakmile jej složená daňová kvóta dosáhne, zvyšování daní bude automaticky vyloučené,“ stojí v programu koalice SPOLU.
Zvyšování daní je nepopulárním krokem v každé situaci. SPOLU se tímto bodem snaží udělat svou politiku předvídatelnější a učinit tak Českou republiku lepším místem pro život i podnikání. Zásadní komplikace se ukáže, když vezmeme v potaz případnou spolupráci s koalicí Pirátů a hnutí STAN, neboť právě jim tento bod nemusí vyhovovat. Mnohým voličům by se líbila jistota, že navyšovat daně bohatým půjde stále.
I daně by rády do ráje
Dále v programu koalice SPOLU najdeme bod: „Zakročíme proti daňovým únikům. Budeme bojovat s obcházením daní internetovými korporacemi. Odstřihneme firmy z daňových rájů od veřejných peněz. Omezíme rozsah šedé ekonomiky, mimo jiné řešením situace lidí v exekucích.“
Daňové ráje jsou snem každého podnikatele, protože jak je známo, finanční úřad a smrt jsou jedinými životními jistotami. V otázce týkající se omezení daňových rájů se shodnou strany napříč celým politickým spektrem. Vzhledem k palčivosti tohoto problému lze konstatovat, že návrh má velkou šanci v příštím volebním období vstoupit v platnost. Je nutno si uvědomit, že zavedení daně pro internetové společnosti musí být jednotné v rámci EU, OECD a v nejlepším případě i USA, protože v opačném případě by k omezení daňových rájů nemuselo vůbec dojít. Odstřižení firem od veřejných peněz je rovněž logickým krokem. Proč by měla firma, která nedaní v ČR, získávat dotace? Řešení problematiky šedé ekonomiky a lidí v exekucích bych se nebál nazvat předvolebním klišé, které se bude řešit až jako poslední, máme rozhodně větší problémy a vyhledávat subjekty operující v šedé ekonomice asi nepatří k těm jednodušším záležitostem.
Co je doma, to se počítá…
„Budeme bojovat s odlivem dividend do zahraničí. Řešením není vyšší zdanění zahraničního kapitálu, ale zvýhodnění investic zisků zpět do české ekonomiky. Přispějeme ke společnému řešení digitální daně na úrovni EU a OECD,“ zdůrazňuje koalice SPOLU.
Od KSČM po SPOLU, přesně taková skupina stran a koalic chce bojovat s odlivem dividend do zahraničí. Levicové strany ho chtějí řešit progresivním zdaněním, ale koalice SPOLU přichází se zajímavějším řešením: Pojďme konečně z České republiky vytvořit prozápadní stát, který má vyspělý trh. Po schválení návrhů zlepšujících podmínky pro podnikání by naše země mohla ztratit nechvalné pojmenování emerging market a vytvořit tak zajímavější prostředí pro zahraniční kapitál.
Účastníci vysoké hry milují anonymitu
„Tvrdě zakročíme proti nelegálnímu hazardu. Provozovatelé společensky rizikového hazardu budou platit přiměřeně vysoké, ale ne nerealistické daně (aby zůstali v legální sféře, a tedy pod účinnou kontrolou státu),“ je další bod v programu koalice SPOLU.
Válka nelegálnímu hazardu byla vyhlášena již před několika lety, když celní správa prováděla notoricky známé zátahy v pražských restauracích. Loterijní zákon vyhnal z prostoru českého internetu zahraniční sázkové kanceláře a způsobil tak omezení trhu jen na ty, které jsou tuzemské a mají osvědčení ministerstva financí. Vystopování nelegálního hazardu je opravdu jako hledat jehlu v kupce sena. Ale slibem nezarmoutíš.
Ekologie je ideologie
V programu koalice SPOLU také stojí: „Budeme motivovat firmy k ekologickému provozu. Snížíme DPH u všech ekologických výrobků, kde je to možné.“
Kdybych si mohl vsadit na návrh z programu, který lze prosadit, právě tento bude jasná volba. SPOLU za podpory Pirátů a hnutí STAN může s velkou pravděpodobností z tohoto slibu učinit realitu.
Výdajová strana rozpočtu
Koalice SPOLU má program, který je pro pravicového voliče zajímavý. Ačkoliv zde zaznělo pár populistických návrhů, koaliční strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mají šanci dát Česko dohromady, ovšem za předpokladu, že upraví výdajovou stranu rozpočtu. Bylo by naivní si myslet, že takto regresivní program v oblasti daní pokryje deficit, jenž je nejvyšší v historii České republiky.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, o jejích ekonomických dopadech, o veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.