Je Nerudová stále ve hře o Hrad? Ústavní právník řekl, co by se stalo, kdyby Babiš nebo Pavel odstoupili z voleb

Andrej Babiš (ANO) před billboardem Petra Pavla. (ČTK / Petrášek Radek)

Andrej Babiš (ANO) před billboardem Petra Pavla. | FOTO: ČTK / Petrášek Radek

Pokud by se některý z prezidentských kandidátů, kteří se probojovali do druhého kola voleb, rozhodl odstoupit, nastoupil by další v pořadí, vysvětlil deníku FORUM 24 ústavní právník Jan Kysela. Můžou tak ale učinit jen do čtvrteční 14. hodiny, později už odstoupení možné není. V případě, že by se tak jeden ze dvojice Andrej Babiš a Petr Pavel rozhodl, druhého kola by se zúčastnila Danuše Nerudová, která se před dvěma týdny umístila na třetím místě.

„Odstoupit lze 24 hodin předem, pak nastoupí další v pořadí. Později už odstoupení možné není,“ vysvětlil pro deník FORUM 24 ústavní právník, odborník v oboru státovědy a politologie Jan Kysela. Pokud by se tedy někdo z dvojice Andrej Babiš (ANO) nebo Petr Pavel rozhodl z prezidentských voleb před druhým kolem odstoupit, na řadu by přišla Danuše Nerudová. Volby by se ale tak či tak konaly ve stejném termínu, tedy 27. a 28. ledna.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

To deníku FORUM 24 potvrdil i ústavní právník Jan Wintr. „Odstoupí-li jeden z kandidátů, nastupuje třetí v pořadí. Dovozuji analogicky z § 27 zákona o volbě prezidenta, že musí odstoupit nejpozději 24 hodin před volbou, jinak se k odstoupení nepřihlíží,“ uvedl. Kandidát, který by se v tomto případě dostal do druhého kola, by podle něj byl ale v nevýhodě. „Takový kandidát je samozřejmě ve velké nevýhodě, ale je to postup přesně podle ústavy. Je to důsledek toho, že se umístil až na třetím místě,“ dodal.

Nerudová v prvním kole získala necelých 14 procent, i když jí průzkumy přisuzovaly zisk zhruba 20 procent. Už v sobotu po sečtení výsledků prvního kola veřejně podpořila generála ve výslužbě Petra Pavla. „Zůstává tu zlo a dostalo poměrně dost. Vlastní mediální domy, strany, poslance, chtěl by Lány a Pražský hrad,“ prohlásila na tiskové konferenci ve svém volebním štábu. Pavla podpořili i další neúspěšní kandidáti Pavel Fischer i Marek Hilšer.

Jediným kandidátem, který z letošních prezidentských voleb odstoupil, je odborový předák Josef Středula. Učinil tak v debatě České televize ještě před prvním kolem. „Koho chceme jako prezidenta? Komunistického udavače, navíc stojícího aktuálně před soudem? Komunistického rozvědčíka, vojenského? Já tedy ne,“ prohlásil s tím, že se s podobnou volbou nedokáže smířit.

„Proto jsem se rozhodl odstoupit z prezidentské kandidatury a podpořit jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z vámi favorizované trojice, a to profesorku Danuši Nerudovou. Jsem přesvědčen, že je to žena, která potvrdí svoje sociální cítění a zasadí se o důstojný život občanů České republiky. Pokud budete zvažovat při prezidentské volbě mé doporučení, tak já budu volit paní profesorku Danuši Nerudovou,“ dodal Středula ke svému odstoupení z voleb.