Je notorický lhář. Politici nevěří Babišovi, že ho Zeman pověří sestavením vlády

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Slovům Andreje Babiše (ANO) o tom, že mu v neděli prezident Miloš Zeman slíbil, že ho pověří sestavením vlády, politici moc nevěří. Například podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je premiér notorický lhář. „Vyzývám ho, aby řekl, že prohrál volby a nemá šanci sestavit vládu,“ vzkázala. Vyjádřil se také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Největší problém s notorickými lháři je, že když něco řeknou, nikdo jim nemůže věřit. Andrej Babiš několikrát otočil své stanovisko, takže mu příliš nevěřím. A to ani v tomto případě,“ komentovala Pekarová Adamová slova premiéra na úterní tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu TOP 09.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Podle političky by měl slova premiéra potvrdit prezident nebo jeho kancelář. Šéfka TOP 09 zároveň vyzvala Andreje Babiše, aby řekl, že prohrál volby a nemá šanci sestavit vládu. „Ví to moc dobře, jednání s ním nevedeme ani nepovedeme,“ doplnila.

Je mi fakt špatně

Tvrzení současného předsedy vlády nenechala klidným ani europoslance Tomáše Zdechovského. „Dva dny po volbách a už se nám tady zase objevuje chaos a nesmyslné výkřiky premiéra. Lži. Babiš se svým jednáním zas a znova snaží destabilizovat republiku a vůbec nerespektuje pravidla,“ vzkázal na sociálních sítích.

Podle Zdechovského by měl Babiš dostát svým slibům o odchodu z politiky. „Když už ne těm, tak o odchodu do opozice. Řeči o tom, že mu pan prezident slíbil, že ho pověří sestavením vlády, jsou (hlavně s ohledem na zdravotní stav pana prezidenta) úplně mimo. A i kdyby mu to nakrásně slíbil. Na výsledku voleb to nic nemění. A my jsme připraveni bojovat,“ pokračoval europoslanec.

„Přeji panu prezidentovi brzké uzdravení, ale z tohoto, co předvádí jeho okolí, je mi fakt špatně,“ dodal Zdechovský.

Politici reagují na úterní slova premiéra Babiše, podle kterého je Miloš Zeman připraven ho pověřit sestavením vlády. „Já jsem v neděli mluvil s prezidentem a on mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli pověření přijmu, nebo ne,“ oznámil předseda vlády. Zda případně takovou nabídku přijme, však nepotvrdil. „Nevím, zeptejte se mě, až mě pověří. My určitě nebudeme brzdit žádné demokratické procesy. Chováme se velice konstruktivně,“ doplnil Babiš. Více jsme se události věnovali ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]