Ministerstvo spravedlnosti v pondělí oznámilo, že skončilo meziresortní připomínkové řízení novely zákona, která by upravila podmínky rozvodového řízení. Nyní se bude vypořádávat s jednotlivými připomínkami. Novela by měla platit od 1. ledna 2025. Obsahovat bude několik změn, které rozvodové řízení zjednoduší a ulehčí. Jednou z nich je i to, že manželé nemusí uvádět, kdy ukončili intimní život, upozornil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Návrh rozvodové reformy představil v poslanecké sněmovně náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav. „Problematika rozvodového práva je velmi komplikovaná, a proto vnímám jako zásadní diskusi s odborníky napříč odborným a politickým spektrem. Navrh zákona nyní prochází vypořádáním připomínek z mezirezortního řízení,“ uvedl.
Michálek nyní na sociální síti X upozornil na jednu konkrétní změnu, kterou reforma přinese. „Rozvádíte se? A jste schopni se domluvit? Už se vás nikdo nebude ptát na váš intimní život. To jsem prosadil. Je to drobnost, ale velká,“ upozornil.
„Konkrétní věc, kterou jsem navrhl do toho zákona, když se připravoval, tak bylo, aby když se někdo rozvádí, nemá děti a není důvod se s ním nějak handrkovat, tak aby nemusel hlásit, kdy ukončili se svým manželem nebo se svojí manželkou intimní život. Dneska se to totiž zjišťuje,“ řekl Michálek.
Náměstek Karel Dvořák (STAN) již dříve v rozhovoru pro deník FORUM 24 řekl, že podstatou reformy je zjednodušení procesu v případě smluveného rozvodu. „V současné době, když se manželé, kteří mají děti, domluví na rozvodu, musejí podstoupit dvě zvláštní řízení před soudem. Na tom prvním opatrovnický soud schválí jejich dohodu, jak bude probíhat péče o jejich nezletilé děti. Jestli budou mít střídavou péči, nebo bude dítě ve výlučné péči matky nebo otce, jaký budou mít styk, jaké se bude platit výživné. To všechno schvaluje jeden soud. Teprve potom můžou jít podruhé k soudu, který je rozvede,“ popsal.
Reforma by ale sloučila tato dvě řízení v jedno a opatrovnický soud by rovnou jak schválil dohodu rodičů o dětech, tak je zároveň rozvedl. „Mělo by to vést k tomu, že bude zatíženo méně soudců, a hlavně vůči rozvádějícím se manželům bude proces jednodušší. Doufáme, že tím také obrousíme ty možné hrany nebo nedohody, které se během procesu mohou mezi rodiči objevit, protože ta dohoda o péči může být složitá. Může to vést i k tomu, že spolu budou následně ti rodiče po rozvodu lépe vycházet,“ řekl Dvořák.
Podle statistik ministerstva spravedlnosti trvalo loni rozvedení manželství, kde soud nemusel řešit budoucnost nezletilých dětí, v průměru 55 dní. Pokud předcházelo opatrovnické řízení, tak to bylo něco přes čtyři měsíce. Návrh na rozvod podávají dvakrát častěji manželky než manželé. Ve dvou třetinách případů se oba partneři na ukončení svazku dohodli.
Podle statistického úřadu průměrné manželství trvá 13,5 roku. Úhrnná rozvodovost činila loni 38 procent. V Česku se tak rozpadají zhruba dvě pětiny svazků. V minulém desetiletí to byla až polovina.