Podle všeho je. A znovu a zas to veřejně dokazuje. Jak jinak si totiž vysvětlit jeho kroky v posledních týdnech a dnech. Ostatně, smlouva o propagaci čínské státní firmy Hradem je provalená. Poslední událost pak vcelku dokládá podezření, že prezident republiky je zaměstnancem tohoto elektronického giganta.
Proč Miloš Zeman přijal na Hradě čínského ambasadora Čanga je nasnadě. Není snad v naší zemi větší přítel komunistického režimu, než je prezident. Dal to najevo prohlášením, že se jezdí do Země středu učit, jak stabilizovat společnost a zřejmě měl na mysli strašlivý systém čínských Gulagů Lao-Kaj. Dal to najevo i při návštěvě hlavy Čínské lidové republiky, kdy se snažil plytce obhájit zákroky zpitomělých policistů proti názorovým oponentům této orientální despocie. A dává to vlastně najevo čímkoliv, co se Pekingu jen trochu dotýká. A že toho je.
Ostatně, třeba se chtěl prezident jen poptat, jak je to s těmi údajně domluvenými masivními investicemi Číňanů v ČR. Ty totiž nikdo nezaznamenal. Nebo se snad chtěl velvyslance zeptat, jestli už byl Zemanův zmizelý čínský poradce už popraven na nějakém pekingském stadionu ranou do týla?
Zřejmým vrcholem pak prezidentovo jeho účinkování v kauze Huawei a jejich přímého napojení na tajné služby komunistické Číny. Tvrdě odmítl varování spojenců, se stejnou tvrdostí pak setřel varování domácího NÚKIB. Najednou se vžilo označení zpravodajských služeb ČR Čučkaři. A málokdo se pozastavil nad tím, že prezident zesměšňuje práci lidí, kteří tuto zemi chrání před zásahy zvenčí. Například před nepřítelem, za kterého se ČLR nepokrytě považuje.
A hle – ve spojitosti s touto kauzou se ukázalo, že Hrad má roztomilou smlouvičku, o které tak nějak nikdy nikoho neinformoval. Kancelář prezidenta se zavázala za poskytování techniky Huawei k propagaci značky. V normálně fungujících demokraciích něco nemyslitelného. Asi jako by měl Bílý dům smlouvu o propagaci s firmou Kasperski. Mimochodem, také na seznamu nebezpečných společností s napojením na zpravodajskou službu, v tomto případě Ruskou.
A ve čtvrtek prezident, jako by toho nebylo dost, s ambasadorem přijal dva představitele firmy, která je diskutována od Washingtonu přes Brusel, Berlín, až po Varšavu. Firmy, která by se měla pravděpodobně výrobky pro elektronickou infrastrukturu podílet na zpravodajské činnosti. Ve prospěch samozřejmě komunistické strany Číny.
Vypadá to, jako by velvyslanec dovedl na hrad dva Zemanovy manažery. Dvě osoby, které přijely a) dohodnout další spolupráci proti zemi, jíž je Zeman hlavou, b) zadat další úkoly na poli rozvědky, c) zjistit, jaké jsou výsledky té smluvní propagace.
Zkrátka, dva manažeři přijeli za svým obchodním zástupcem. Takovým lepším cesťákem, výše postaveným podomním obchodníkem.
Opustí-li tedy Miloš Zeman prezidentský úřad ve zdraví, je pravděpodobné, že se v obchodním rejstříku objeví jako majitel firmy, která má v oboru podnikání prodej a servis mobilních telefonů a příslušenství. Za výkladem prvního obchodu pak najdeme výhradně přístroje Huawei, a možná i jiných čínských značek. Ale pozor, skutečně jen těch Made in China. Byly by tam asi telefony i ruské nebo venezuelské, leč… Vyrábějí tyto státy něco takového?