Jsem naprosto znechucen. Policejnímu prezidentovi došla trpělivost s chováním policistů na Babišových mítincích

Policejní prezident Martin Vondrášek (ČTK/Vondrouš Roman)

Policejní prezident Martin Vondrášek | FOTO: ČTK/Vondrouš Roman

Chování neuniformovaných policistů na mítincích Andreje Babiše (ANO) v posledních dnech šokovalo veřejnost. Trpělivost nyní zřejmě došla také policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi. Poslední kapkou bylo zveřejnění zákroku policistů na úterním mítinku expremiéra v jihočeských Borovanech. Celou věc podle svých slov předá k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), oznámil šéf policie na twitteru.

„Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem policie v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ napsal ve čtvrtek pozdě večer policejní prezident Martin Vondrášek.

(Týdeník FORUM)

Ten se v reakci na aktuální dění během pátku sejde s jihočeským krajským ředitelem policie. „Budu od něj chtít vysvětlení. Nepřipustím, aby příslušníci policie nedodržovali zákony této země a nectili demokratické principy,“ dodal Vondrášek.

Takto ostře reagoval poté, co týdeník Respekt zveřejnil detaily zákroku neuniformovaných policistů na úterním mítinku poslance Andreje Babiše v Borovanech na jihu Čech. Tam tři muži v civilu zaklekli mladého chlapce. „Nasadí mu pouta a vedou ho ke zdi kláštera na náměstí, pak na nádvoří, pak ho odváží uniformovaná hlídka, která se tu objevila, někam pryč,“ popsal ve čtvrtek událost Respekt. 

Matka chlapce měla jednoho z policistů kopnout a druhého praštit do zad. „Jak jsem měla vědět, že jsou to policisté? Nejsou označení. Zkrátka vidím, že mi na syna klekají tři dospělí muži, myslela jsem, že je to Babišova ochranka,“ popsala později přítomným reportérům s tím, že její syn je autista. „To jsem na ně taky volala. Bála jsem, se, že půjde do záchvatu,“ dodala. 

Všemu podle Respektu předcházel incident, kdy měl chlapec Babišovi během projevu vzít reproduktor i se stojanem a odběhnout s ním pryč. Jakub, který údajně zrovna skončil osmou třídu, už prý nemohl poslouchat, jak Babiš lidem lže, a chtěl mu v tom zabránit. 

Na událost reagoval například exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Evidentně máme příliš mnoho policistů, když jsou personální kapacity i na takové nehoráznosti. Při nutném ‚zeštíhlování státu‘ bych začal zrovna tady. Klidně jim těch 10 % přidejte, ale 20 % jich vyhoďte. Nechceme platit takovéhle ‚veřejné služby‘,“ napsal na sociální síti. „Policie sloužící Babišovi klečí na klukovi z 8. třídy,“ komentoval také expremiér Mirek Topolánek.

Jak jsme již informovali, nešlo o jediný takový zákrok na mítinku Andreje Babiše. Ve středu v Českém Krumlově jednu z odpůrkyň expremiéra odvedli neuniformovaní policisté v poutech a následně ji odvezli v neoznačeném autě na služebnu. Jde o paní Gažákovou, která patří mezi odpůrce šéfa hnutí ANO. „Pohybovala jsem se tak, abych mohla být blízko pana Babiše, kde stáli jeho příznivci. Neměla jsem většinou nějaký hlasový projev, nehulákala jsem,“ popsala žena deníku FORUM 24. 

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

„Důchodci vcelku prudili, to jsem ignorovala. Ale byl tam takový vysoký chlapík, normálně oblečený, a on do mě pořád žďuchal. Dvacet minut, možná dýl. Tak já jsem to i obešla z druhé strany, aby do mě nežďuchal. Když tam pan Babiš skončil, já jsem ještě pěkně trpělivě šla kousíček před ním, aby měl před obličejem můj transparent, kde bylo napsáno: Už jsi skončil, Bureši. Nic hanlivého,“ pokračovala paní Gažáková.

„Když jsme došli téměř k autu, pan Babiš mi řekl: Ty už taky jdi do prd*le. To mě pobavilo. Následně odjel, a když jsem se ohlédla, tak jsem si všimla, že tam stojí ten člověk, co do mě žďuchal. A do ženské se nežďuchá. Tak jsem šla k němu, stoupla jsem si na špičky, protože byl poměrně vysoký, a dala jsem mu facku. To bylo všechno,“ přiblížila žena s tím, že pak už měla na rukou pouta. „Oni se mi vůbec nelegitimovali. Já jsem nevěděla, že je to policista. Tam na mě zařvali, že to je napadení veřejného činitele,“ vysvětlila.

Poté byla převezena na policejní služebnu a následně propuštěna. Žádnou pokutu prý zatím nedostala. „Pravděpodobně to bude v přestupkovém řízení. To se ještě dozvím,“ prozradila. „Já jsem nenapadla policistu, já jsem napadla člověka v civilu, který do mě žďuchal,“ uzavřela žena.

ZDROJ: FORUM 24

Zákrokem policistů proti paní Gažákové se nyní zabývá Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia. Z důvodu vyvrácení jakýchkoliv pochybností policejní prezident Martin Vondrášek uložil bezodkladně Úřadu vnitřní kontroly PČR, aby prověřil taktiku a postup zakročujících policistů,“ oznámili už ve středu policisté. „Veřejnost zároveň ujišťujeme, že o výsledcích této kontroly budeme neprodleně informovat,“ doplnili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]