Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla, varoval Babiš před lety. Teď jeho vláda virus nezvládá a on se jen vymlouvá

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB AB)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: FB AB

Premiér Babiš před lety reprezentoval svou politickou kampaň heslem: „Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ Ano, Češi skutečně jsou šikovní – ušijí si roušky, když je potřeba, dokonce na sebe i poslušně bonzují, když někdo někde náhodou roušku nemá (například v lese), a v boji proti koronaviru – jak se sám premiér během jarní vlny vychloubal – jsme patřili mezi nejlepší. 

Jenže pak se podmínky v zemi rozvolnily a další opatření začala být skutečně v rukou vlády. Tedy v rukou těch, „co nás řídí” a kteří si koupili dva měsíce času za deficit půl bilionu korun. A současná rozpačitá vládní rozhodnutí v kontextu tohoto výroku působí, že se za sedm let česká vláda vlastně nikam neposunula. Rozhodně je vidět, že ta současná dva měsíce prázdnin promarnila a žádnou fungující koncepci nevymyslela. Čísla nakažených rostou.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

„Trendově to nevypadá dobře. Chci vás poprosit, abychom tomu nárůstu zamezili. Bude to o rouškách,“ říkal v hlášení Babiš a zřejmě zapomněl na to, jak vláda při srpnovém zavádění roušek nebyla schopna jednoznačně komunikovat, přičemž restrikce nakonec na poslední chvíli pozměnil sám premiér, snad aby působil jako hlavní řešitel problémů.

„Dám vám pozitivní zprávy, které česká média, potažmo ČT, nevysílají. První zprávou je, že včera (v sobotu, pozn. red.) na COVID-19 nikdo nezemřel,“ řekl Babiš.

A nehledě na neopodstatněný útok proti veřejnoprávní České televizi, lhal. V sobotu totiž jeden člověk s koronavirem zemřel, za uplynulý týden jich bylo celkem 21.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

 

Babiš v hlášení ještě vyzval k soudržnosti. Ještě před pár týdny přitom obviňoval opozici z toho, jakou dělá kampaň proti důchodcům. „Tady vznikla odporná, hnusná kampaň proti důchodcům, ve kterých se někdo snaží vyvolat nějaký pocit viny. Že kvůli nim jsme se zadlužili. Není to pravda. Hlavně jsme se zadlužili kvůli tradičním demokratickým stranám,“ říkal. To ale zřejmě rozdělování národa není.

Na nové nedělní hlášení koneckonců opozice zareagovala. „Virus se nedívá na Čau lidi a nevěří prázdným proklamacím premiéra, že se nic neděje. Odborníci varovali, že přijde druhá vlna a vláda se na ni nepřipravila. Každý den, kdy není aktivován Ústřední krizový štáb, je hrou s již pokročilým ohněm. Tím se musí bezpodmínečně začít!“ píše na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kritikou nešetřil ani Miroslav Kalousek. „Andreji, pochop to, prosím. Dnes je nám úplně jedno, co máš konkrétně Ty na srdci. Všichni si jenom přejeme, abys odstoupil pro neschopnost a nechal to řídit někoho, kdo to řídit umí. Levicového, pravicového… Je to fuk. Hlavně když to bude umět. Ty to neumíš,“ vyzval premiéra.

Na Twitteru se vyjádřila i ODS. „Premiér říká, že média straší a nic se neděje. Roman Prymula říká, že zde máme 2. vlnu a začnou přibývat těžce nakažení v nemocnicích. V každém případě tady máme druhou vlnu chaosu a vládní neschopnosti.“

Babiš ve svém videu občany mezitím uklidňuje: „Určitě nechceme dělat žádné ekonomické opatření typu první vlna. Nechceme zavírat školy.“

Je tento slib nějaká jistota? Není, samozřejmě. Snad mu nevyjde v nějakém budoucím průzkumu, že si část potenciálních voličů přeje uzavřít obchody a restaurace. Pak by veškeré sliby šly stranou. Ostatně názorových veletočů udělal mnoho. Psali jsme o nich například v tomto článku.

Takže, jak to bylo? Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]