Evropská vysílací unie (EBU) se postavila za současné vedení České televize, podle ní je ČT doslova v ohrožení. Ve svém prohlášení upozornila na zvýšené úsilí o politizaci kontrolního orgánu, což by mohlo být vnímáno jako první krok k oslabení politické nezávislosti televize. Šéfové EBU se proto dopisem obrátili na české zákonodárce.
EBU ve svém prohlášení vyjádřila znepokojení nad zvyšujícím se tlakem na nezávislost České televize. Obavy má zejména z důvodu blížících se parlamentních voleb v Česku. Média veřejné služby mají podle mezinárodní organizace kritický význam při prezentování plurality názorů a jsou nezbytná pro demokratickou debatu.
„Především pokud jde o Českou televizi, zaznamenala Evropská vysílací unie zvýšené úsilí o politizaci jejího kontrolního orgánu, Rady ČT, a o zpochybnění nejvyššího vedení televize, což by mohlo být vnímáno jako první krok k oslabení politické nezávislosti České televize. Tyto snahy poškozují nezávislost veřejnoprávních médií v České republice a reputaci země jako moderní evropské demokracie, která dodržuje základní evropské hodnoty, mezi něž patří i svoboda tisku,“ uvedla Evropská vysílací unie ve svém prohlášení.
Organizace se sídlem v Ženevě je kritická zejména ke složení kontrolního orgánu veřejnoprávní televize u nás. „V roce 2020 rozpoutala debatu volba do Rady ČT, protože se na seznam dostali především lidé s vazbami na vládnoucí stranu,“ píše EBU s tím, že se zřejmě letos vláda snaží ještě více upevnit svůj vliv na radu dalším seznamem kandidátů, na němž se objevují jen její podporovatelé.
Evropské vysílací unii rovněž vadí kritika radních směrem k vedení televize. Upozorňuje na pokus kontrolního orgánu prosadit usnesení, které by mohlo vést k odvolání generálního ředitele. „Jsme znepokojeni zvyšující se mírou politizace kontrolního orgánu České televize a apelujeme na Parlament České republiky, aby zajistil nezávislost České televize tak, aby i nadále mohla být vzorem veřejnoprávního vysílání nejen v České republice, ale i v Evropě,“ pokračuje EBU.
Prezidentka organizace Delphine Ernotte Cunciová a generální ředitel Noel Curran se proto kvůli obavám obrátili na české zákonodárce. Apelují na ně, aby bránili nezávislost České televize. Podle nich je různorodost médií pro relativně mladou demokracii stále klíčová. Vlády by proto neměla na veřejnoprávní média nijak tlačit.
Velmi napjatá atmosféra byla také na středečním zasedání Rady České televize. Radní Hana Lipovská na něm mimo jiné obvinila generálního ředitele České televize Petra Dvořáka ze střetu zájmů. Na zasedání rady navíc Lipovská přišla v doprovodu policejní ochranky.