K vyslovení nedůvěry vládě rozhodně nedojde, tvrdí šéfové poslaneckých klubů vládních stran. Čekají dlouhou diskuzi

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). (Tony Havlík / FORUM 24)

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

Vyslovení nedůvěry vládě nehrozí. Shodli se na tom předsedové poslaneckých klubů vládních stran, které oslovil deník FORUM 24. Očekávat se podle nich ale na mimořádné schůzi dolní komory, kterou její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svolala na 1. září, dá dlouhá diskuze s opozicí. Může prý trvat i několik dní.

„K vyslovení nedůvěry vládě rozhodně nedojde. Má podporu 108 poslanců. Navíc v současné době je vůbec vyvolání tohoto hlasování opozicí nezodpovědné a poškozuje nás to v zahraničí,“ napsal redakci deníku FORUM 24 předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Sám očekává dlouhou diskuzi. „Nepravdivá tvrzení opozičních poslanců je potřeba pečlivě vyvracet. Mám obavu, že jednání může trvat i několik dní,“ doplnil.

(Týdeník FORUM)

Poslanecký klub TOP 09 podle jeho předsedy pevně stojí za kabinetem koalice SPOLU a Pirátů se Starosty. „Náladu ale čeří zcela nesmyslné obstrukce opozice vůči vlastně již čemukoliv,“ doplnil.

Podobný názor jako Jakob má i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Vyslovení nedůvěry vládě podle něj nehrozí. S Jakobem se Michálek shoduje i v tom, že očekává dlouhou diskuzi, která bude samotnému hlasování předcházet.

Pád vlády nehrozí ani podle předsedy druhého největšího poslaneckého klubu ve sněmovně Marka Bendy (ODS). „Opozice se ani nesnaží tvářit, že by chtěla vyslovit vládě nedůvěru. Je to jenom snaha upoutat na sebe pozornost před komunálními volbami,“ napsal deníku FORUM 24. Nálada mezi poslanci vládní strany navíc prý odpovídá náladě ve společnosti. „Existuje jistá nervozita z kolapsu trhu s energiemi, ale věříme, že vláda přijde v brzké době s řešením.“

S tím souhlasí i Marek Výborný (KDU-ČSL). „Nic takového nehrozí,“ uvedl. „Podle signálů, které mám ze strany opozice, tak očekávám, že schůze bude náročná na úkor toho, abychom se věnovali, čemu je potřeba. Mrzí mě, ze za této situace hnutí ANO rychle porušilo to, co slíbilo, tedy že nevyvolá hlasování o nedůvěře během českého předsednictví Radě Evropské unie, jakkoliv se toho nebojíme a je to její právo.“

Nálada mezi lidoveckými poslanci podle něj odpovídá době a situaci, ve které se Česká republika nachází. „Vážně diskutujeme kroky, které je potřeba udělat k tomu, aby ceny energii neohrozily existenci firem a životy rodin. Intenzivně se o tom vede debata i v rámci klubu. Vláda má naši jednoznačnou důvěru,“ popsal Výborný pro deník FORUM 24.

Mimořádnou schůzi dolní komory vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Jedním z důvodů je podle opozičních politiků aféra kolem kontaktů nového a nyní již končícího ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem, který byl obviněn v kauze Dozimetr. Druhým důvodem je složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.

To, že ve středu ráno Mlejnek oznámil svůj odchod z vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace, podle opozice ale situaci nemění, naopak nadále trvá na tom, že svůj post by měl opustit i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články