Kadyrov posílá bojovat na Ukrajinu své nezletilé syny. Je to jejich přání, tvrdí

Ramzan Kadyrov (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ramzan Kadyrov | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

V sobotu čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyzval Moskvu, aby na Ukrajině použila jaderné zbraně. Důvodem jeho ostrého prohlášení byla porážka ruské armády v Lymanu. O dva dny později překvapil velký podporovatel Vladimira Putina dalším prohlášením. Na frontu totiž posílá své syny ve věku 14, 15 a 16 let.

Kadyrov na sociální síti VK oznámil, že jeho tři potomci vyrazí do válečné zóny velmi brzy. Podle BBC čečenský vůdce zdůraznil, že každý otec by měl své syny naučit, jak chránit rodinu, lid a vlast. “Achmatovi, Elimu a Adamovi je 16, 15 a 14 let. Jejich vojenský výcvik však začal už dávno, téměř od útlého věku,” sdělil na Telegramu podporovatel Vladimira Putina.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Věková hranice, která určuje, jakého věku musí dosáhnout člověk, který chce být aktivním ve válce, je určena hned dvěma dokumenty. Ten první podepsalo Rusko s OSN a má zabránit účasti bojovníků mladších 18 let ve válečných konfliktech. Využívání dětí mladších 15 let k účasti na bojových akcích pak dokonce považuje Mezinárodní trestní soud za válečný zločin. Nařízení tohoto soudu však Rusko neuznává.

“Vždy jsem věřil, že hlavním cílem každého otce je vštípit synům zbožnost a naučit je chránit rodinu, lid a vlast. Chceš-li mír, připravuj se na válku!” vzkázal Kadyrov na sociální síti. “Achmat, Eli a Adam jsou připraveni využít svých schopností. A to si nedělám legraci. Nastal čas ukázat se v opravdovém boji. Je to jejich přání, které jen vítám,” dodal.

Příspěvěk čečenský vůdce doprovodil videem, v němž je vidět příprava jeho synů na boj.

Kadyrovovo znovuzapojení do války na Ukrajině mnohé překvapuje. Na začátku září totiž Putinův spojenec oznámil, že v roli prezidenta Čečenska končí.

„Už patnáct let vedu republiku. My, Kavkazané, Čečenci, máme přísloví Ať je host jakkoli vážený, dlouho očekávaný, když odejde včas, tak to ještě může být příjemné. Proto si myslím, že přišel i můj čas. Dokud mě nevykopli,“ sdělil nečekaně Ramzan Kadyrov.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

„Zdá se mi, že už jsem starý. Kdysi jsem byl mladý, nezkušený. A teď jsem zůstal stejně nezkušený, ale moje mládí někam odešlo,“ dodal.

O pár dní později ovšem Kadyrov vzal svá slova zpět. “Samozřejmě nemám právo jen tak odejít. Lid mi svěřil vedení regionu. Je mou svatou povinností tuto důvěru naplnit. Rozhovory o dovolené nechám na jindy,” napsal Kadyrov na sociální síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články