Kde to žijeme? Po čínském tlaku na univerzitu už i ruský?

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Některým politikům a dalším silám nestačí, že by si počkali na rozhodnutí k tomu příslušných úřadů, jestli je možné používat ruskou vakcínu Sputnik V. Trpí obsesí do toho zasahovat a používat všechny možné páky. Je to dost podivné.

„Podle zjištění Seznam Zpráv Zeman oslovil rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu, aby vědci Sputnik prozkoumali a přišli – v tuto chvíli s nevyžádaným – doporučením, zda Sputnik v Česku používat… ‚Prezident republiky se po poradě s profesorem Romanem Prymulou v této věci obrátil na rektora Univerzity Karlovy, profesora Tomáše Zimu,‘ napsal Seznam Zprávám mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.“

FORUM 24 (archiv)

To je nějaký zájem a spěch. Sputnik V už přece zkoumá Evropská léková agentura (EMA) a bylo tomu tak se všemi už schválenými vakcínami, které se u nás používají: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Je to neuvěřitelné zasahování politiků do oblasti, která jim nepřísluší. Navíc je to potenciálně nebezpečné. Za opožděné schvalování si Rusko v případě své vakcíny navíc může samo, protože o to včas nepožádalo a místo toho ji začalo používat bez řádného dokončení poslední testovací fáze. Sám Vladimir Putin se jí ostatně ještě očkovat nenechal a prezident Zeman má v sobě už vakcínu západní. Pozoruhodné.

Teď to navíc vypadá na psychologický nátlak na Univerzitu Karlovu, což je další skandál. Že se z Hradu obracejí na rektora UK Tomáše Zimu přitom vzbuzuje zvláštní asociace. Jak už jsme tu psali, Zima vzbudil v roce 2019 nevoli tím, že uzavřel partnerskou smlouvu se společností z portfolia PPF Home Credit Petra Kellnera. Toho samého Kellnera, nejbohatšího Čecha, který si Zemana vezl ze státní návštěvy Číny svým soukromým letadlem. Home Credit v Číně podniká a společnost nese značně nelibě, když se připomene, jak se HC snaží u nás vylepšovat obraz Číny. Na té „partnerské smlouvě“ byla pozoruhodná pasáž, kde se psalo, že se obě strany zavazují, že nebudou navzájem poškozovat své dobré jméno. Jenže co je ale akademikům do dobrého jména Home Creditu?

Sinolog Martin Hála tehdy ve svém blogu na Aktuálně.cz napsal: „’Dobré jméno‘ společnosti Home Credit přichází poslední dobou hodně na přetřes. Ke kontroverzním praktikám společnosti, ať už jde o samotný byznysový model poskytování spotřebitelských půjček (a vymáhání jejich splácení) nebo vliv na politické představitele a českou zahraniční politiku, se vyjadřují i akademičtí pracovníci UK včetně našeho projektu Sinopsis. (Ten si za to také vysloužil opakované útoky ze strany PPF.) Příslušná klauzule proto budila podezření, že by mohla být zneužita k pokusům o umlčení kritiků. Tak či onak jde takový článek proti samé podstatě akademické práce, která spočívá v kritické reflexi světa a společnosti.“

Jan Křesadlo. (cs.wikipedia.org)

Další věcí je to, že – jak Hála píše – „finanční plnění ve výši půl milionu korun ročně, které smlouva předpokládala, je u instituce jako UK se zhruba jedenáctimiliardovým rozpočtem zjevně nepodstatné. Případné benefity ‚partnerství‘ je asi třeba hledat jinde.“

Co kdyby třeba Home Credit poukázal na to, že akademici z univerzity poškozují dobré jméno Home Creditu, když o něm kriticky píší a tím porušují tu smlouvu. Co potom s nimi?

A teď se tedy po univerzitě hradní pracičky natahují kvůli ruské vakcíně. Zeman taky v rozhovoru pro dezinformační web Parlamentní listy už vyhlásil, že chce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) mluvit o možném odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a šéfky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Podle něj jsou to největší překážky pro dovoz ruské vakcíny Sputnik V do České republiky. Takže Zemanovi překáží ministr zdravotnictví a hlava úřadu pro kontrolu léčiv. Kdo je tady expertem na léčiva? Zeman? Jeho mysteriózní poradce s vazbami na Rusko Martin Nejedlý?

Že u toho asistuje Roman Prymula, je politováníhodné a bývalý ministr zdravotnictví se zřejmě rozhodl, že mu na jeho pověsti už moc nezáleží. Co na univerzitě vyzkoumají jiného než EMA? Proč se tak spěchá? Zeman se chová jako služebníček zájmů ruského impéria a nijak se s tím netají. Je ostudné, že naše země klesla tak hluboko. Dopustila to polovina občanů a také politici, kteří odmítli chování Zemana nechat prošetřit Ústavním soudem. Tento stát je nemocný a ruská vakcína ho rozhodně nevyléčí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]