V médiích se neustále přetřásá otázka ukrajinské protiofenzívy. Hovoří se o ní prakticky od konce loňského roku. V poslední době pak přibyla otázka, jak ukrajinské velení a jeho spojenci zareagují na únik tajných informací, kde se údaje o přípravě protiútoku rovněž objevily.
V současné době však o skutečné přípravě a datu, kdy bude ofenzíva proti ruským okupantům spuštěna, ví podle tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Olexije Danilova ani ne pět lidí. A to navzdory informacím, které se objevily v uniklých a zveřejněných dokumentech, kde se píše, že vše by mělo být připraveno do 30. dubna.
Novináři z Ukrajinské pravdy se pokusili posbírat veškeré veřejně dostupné informace a vytvořit jakousi předběžnou vizi, kdy by mohlo k protiofenzívě dojít, jak by mohla vypadat, a také, co ukrajinská armáda k jejímu úspěšnému provedení od spojenců potřebuje.
Přesné datum, kdy se ozvou první výstřely, nelze zatím ani odhadnout. Podle informací, které se dostaly na veřejnost z utajovaných setkání vojensko-politického vedení země se zahraničními diplomaty, se uvažovalo o dubnu až květnu, ale v současné době se již počítá spíše s termínem květen-červen. „Důvodem jsou zpoždění dodávek západních zbraní do Kyjeva a také příliš vlhké počasí se záplavami, které komplikuje vojenskou logistiku a přesuny těžké techniky,“ píše Ukrajinská pravda.
Co rozhodně přípravu protiofenzívy neohrozí, je únik informací z Pentagonu, protože podle nejmenovaného bezpečnostního činitele v nich „o skutečných plánech nepadlo ani slovo“.
Na počátku dubna měla v kanceláři ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského proběhnout diskuse, které se zúčastnili pouze nejdůvěryhodnější úředníci: zástupci vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny, vedoucí orgánů činných v trestním řízení, vrcholoví manažeři státního bankovního a energetického sektoru, a také několik ministrů a náměstků, kteří prokázali svou efektivitu během války. Měla se zde diskutovat otázka vzniku nových brigád.
„Mnoho úředníků a manažerů přesně ví, jak správně a rychle nastavit dodavatelské řetězce pro to, co posádky potřebují tady a teď,“ prohlásil pod příslibem anonymity jeden z účastníků.
Ukrajina tak podle novinářů připravuje nejméně 16 brigád ozbrojených sil a Národní gardy, což představuje asi 50 tisíc vojáků. Některé zdroje, jako například nezávislý server Meduza, odhadují až 22 brigád. Nejdůležitější jsou tzv. „útočné brigády Národní gardy“, kterých má být sedm (Hurikán, Spartan, Červona Kalina, Frontier, Azov, Kara-Dag a Tavrija), brigáda Ocelová hranice, jež patří státní pohraniční službě, a brigáda Rage vytvořená ukrajinskou policií.
Brigády však nejsou stavěny na zelené louce od nuly, ale vznikají spíše „přeformátováním ze stávajících bojových jednotek“, takže část vojáků již prošla obrannými operacemi v Severodoněcku, Lisičansku či v oblasti Bachmutu. Velitel jednoho z praporů uvedl pro Ukrajinskou pravdu, že jednotku tvoří pouze 20 % rekrutů a zbytek jsou aktivní vojáci a národní gardisté. Jeho prapor je tvořen 700 lidmi, z nichž je 400 tzv. útočných pěšáků a zbylých 300 tvoří dělostřelci a podpůrné jednotky.
Všichni vojáci podstupují intenzivní vojenský výcvik. Někteří specialisté, jako jsou třeba vojenští lékaři, ženisté či tankisté, jsou školeni v zahraničí – v Polsku, Velké Británii a Německu.
Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj v rozhovoru pro The Economist v prosinci řekl, že Ukrajina bude pro protiofenzívu potřebovat 300 tanků, 600–700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic. Západní spojenci pak poměrně brzy oznámili dodávku tanků a systémů protivzdušné obrany Ukrajině. Otevřená stále zůstává otázka dodávek západních letadel.
Problémy občas podle zjištění Ukrajinské pravdy nenastávají kvůli rychlosti dodání, ale kvůli kvalitě zbraní. „To, co deklarují politici, a zbraně skutečně připravené jsou dvě různé věci. Některé vybavení bylo třeba uskladněno pod širým nebem a to, co na papíře vypadá super, je ve skutečnosti v mnohem horším stavu. Proto je občas rychlost dodávek pomalejší,“ konstatuje Ukrajinská pravda.
„Průběh války je vždy ovlivněn řadou faktorů, od politických a diplomatických až po správně nastavené dodavatelské řetězce a motivaci personálu. Pokud se všechny tyto faktory vyvinou správně, pak je to na ozbrojených silách Ukrajiny,“ uvedl jeden z mluvčích v generálním štábu Ukrajiny.
Většina zdrojů se však shoduje v tom, že zahájit protiofenzívu lze jen na základě připravenosti ozbrojených sil Ukrajiny, nikoli politické výhodnosti.