NÁZOR / E-mailové schránky celé řady lidí dnes plní neodolatelná nabídka od Aleksandra z Ukrajiny, který nabízí za pár dolarů měsíčně perfektní optimalizaci vaší webové stránky. Se mnou se bohužel nebavil, ani když jsem mu psal na v jeho e-mailu uvedený kontakt na Skype, takže nevím, co vše si od případných klientů vyžádá za privátní údaje. Ale je zarážející, že posílá své e-maily z ruského serveru.
Novináři mají tendenci přehánět. Já však bez přehánění dostal za poslední dny těch e-mailů, které jsou psané azbukou a v hlavičce mají „Návrh“, čtyřiadvacet. Všechny stejné.
Lákavá nabídka
„Dobrý den. Máte zájem o propagaci webových stránek? Výhody spolupráce se mnou: Zvýšení konverze vašich stránek v 2–3 a vícenásobek. Zvýšení cílového publika ve 2–3 a vícenásobku. Protože pracuji sám, a ne ve firmě, náklady jsou mnohem nižší, než si berou firmy. Platba na fakt práce, udělal práci – zaplaceno. Budete mít více času a energie, protože veškerou práci na získávání klientů beru na sebe. Růst pozice webu na cílových požadavcích v prvním měsíci práce. Reporty o každém kroku práce a pomoc v otázkách propagace a optimalizace webu. Co je součástí služby: Sestavení sémantického jádra (seznam klíčových slov na téma webu). Analýza stránek na chyby a jejich oprava a optimalizace pro klíčové fráze. Vyhledání a nákup kvalitních odkazů na vaše stránky přímo od majitelů stránek, kteří neprodávají odkazy všem za sebou na burzách, což dá možnost získat maximální váhu odkazu a neriskovat, že se dostanete pod sankce za špatné odkazy nakoupené přes burzy a agregátory. Náklady na propagaci: 47$/měsíc za práci + 94$/měsíc za 50–70 odkazů na váš web = 140$/měsíc celkové náklady na propagaci. Ale abyste neriskovali, neberu platbu předem, takže 140 můžeme rozdělit na 3 kroky práce (které jsou napsány výše); 47 = 1 krok, celkem 3 kroky práce. Od druhého měsíce bude platba 140 za měsíc najednou.“
Ubohý Ukrajinec…
Na svém Skype kontaktu má odesilatel spamu napsáno: „Александр – Продвижение сайтов.“
Pro mladší ročníky, co neměly ve škole ruštinu – ukrajinsky by to znělo „Олександр – просування сайту“. A znamená to „Alexandr – Propagace webových stránek.“
Ale proč v ruštině? Na můj dotaz, jestli by mi mohl uvést jako příklad nějakou webovou stránku, kterou ošetřil, neodpověděl. Ale najít konkrétně mne na netu není problém ani z Novosibirska. Takže nelze vyloučit, že Alex pochopil, že to s ním nemyslím dobře. Tak jsem se začetl do jeho e-mailu hlouběji.
„Podrobný plán propagace: Provedu analýzu webu z hlediska technických chyb. Tím se zjistí chyby na webu, které mohou bránit propagaci. Chyby mohou být obsaženy v kódu webu nebo stránky, chyby ve skriptu, nefunkční odkazy (když váš web odkazuje na jiný web nebo stránku, která neexistuje). Odhalené z indexace externí odkazy na cizí stránky, nesprávné odkazování nebo jeho absence, nesprávně rozložené váhy webu, kdy nepotřebná stránka k propagaci dostane největší váhu a potřebné stránky dostanou velmi malou váhu z celého webu. Stálá technická podpora a reporting. To vám umožní kdykoli položit dotaz na Skypu a také se podívat, co bylo provedeno mnou za určité období, například den, týden, měsíc. Poskytuji reporting, jaké a kde byly nakoupeny odkazy na vaše stránky, jaké jsou chyby na webu, které je třeba opravit, vidět reálný růst pozice webu a mnoho dalšího. S úctou Alexandr, SEO specialista v oblasti propagace a optimalizace stránek. Pro rychlou komunikaci (na poštu neodpovídám): Můj Skype: mayboroda_aleks, WhatsApp/Telegram: +380973510878.“
Fajn. Ovšem pro to, co nabízí, byste jej museli pustit s administrátorskými právy na váš server. A on by tam – nějak – upravil kód. Tedy zasáhl by do softwarového stroje, kterému většina provozovatelů třeba e-shopu vůbec nerozumí. A samozřejmě by proto nebyli schopni zjistit, co jim tam Alex připsal, a co (kromě toho e-shopu) díky tomu jejich server dělá. Třeba že spamuje nebo může odesílat požadavky na nějaký cíl, server, na který Rusové vedou DDoS útok, a zahltí jej falešnými požadavky, až jej tím znepřístupní „pravým“ uživatelům. Před pár týdny takto Rusové zaútočili na české banky.
Aleksandr <[email protected]>
Ještě zajímavější než to, že ukrajinský IT specialista má Skype v ruštině, mi ale přišlo, že ty e-maily chodí z ruské domény. Tak, jako my máme .cz, Rusko má .ru. Proč asi píše Ukrajinec z ruského mailserveru? A kde ten server je – někde u ukrajinských hranic? Použil jsem online (a zadarmo) pracující pomůcku TraceRouter, který by měl ukázat, kde se server nachází. TraceRouter odpověděl: „Něco se rozbilo! Chyba při získávání výsledků.“
Server, odkud ty e-maily chodí, je maskovaný. Takže bylo jasno. Adresa toho serveru nejspíše zní „Leningrad, trollí farma nebožtíka Prigožina“. Nechci se dotknout Vladimira Vladimiroviče – ale představoval jsem si, že Putinovi hacktivisté jsou alespoň trošičku chytřejší.
Ale na druhou stanu – když takových mailů za měsíc rozešle trollí farma sto milionů (což není z technického hlediska vůbec žádný problém), tak se občas někdo chytí, pustí trolly na svůj server, a ten se pak stane jedním z vojáčků Putinovy kybernetické války proti Západu. Takže ještě jednou: Je to válka i proti nám. Jeden každý z nás musí počítat, že se nějaký způsobem – třeba právě tím, že ruští hackeři ovládnou a zneužijí jeho server – může stát terčem, obětí toho útoku. A není patologie, že bychom následkem té války měli být trochu paranoidní i doma u počítače.