Když Mynářovi a spol. přeběhl mráz po zádech aneb S policií v patách

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 předalo policii k šetření dění okolo výkonu prezidentské funkce. Tato pro někoho úřednická věta znamená jediné. Okolí Miloše Zemana se dostane pod drobnohled vyšetřovatelů, kteří budou zkoumat, zda nedošlo ke zneužití prezidentské funkce lidmi, kteří se pohybují v blízkém okolí hlavy státu. Obavy tak nyní může mít například Vratislav Mynář, Jiří Ovčáček, ale i Ivana Zemanová. Všichni totiž dlouhodobě a nepochopitelně lhali o zdravotním stavu prezidenta a mezitím mohli konat za jeho zády.

Že má hradní kancléř přehnanou moc nad Zemanem, se ví už delší dobu. Byl to totiž právě Mynář, kdo prezidentovi sebral mobilní telefon a všechny důležité hovory řešil za něj. Dokonce ani premiér neměl možnost se s hlavou státu spojit napřímo a pokud chtěl schůzku, musel o ni požádat hradního úředníka. V případě zprávy o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích si zase dal Mynář záležet na tom, aby se informace k prezidentovi dostala až týden poté, co byla na Hrad doručena.

()

Nyní, kdy Zeman leží na specializovaném oddělení KARIM v Ústřední vojenské nemocnici, má však kancléř úplně volnou ruku. Společně s Jiřím Ovčáčkem, Martinem Nejedlým a patrně i prezidentovou ženou rozhodují o tom, co se veřejnost dozví o zdravotním stavu nejvyššího ústavního činitele.

Takové chování je ovšem v normální demokratické zemi nepřípustné a mnoho lidí na to upozornilo podáním trestních oznámení. Po jejich prozkoumání se případ nakonec dostává k policii. Ostuda, jaké může konkurovat snad jen Andrej Babiš se všemi svými kauzami, ukazuje celému světu, co jsme na Hradě téměř dvě prezidentská volební období museli trpět.

Mynář a spol. byli nedotknutelní, kromě prezidenta nad nimi držel ochrannou ruku i premiér a celá vláda. Společně se jim totiž dobře panovalo. Situace se ovšem po volbách změnila a „hradní partě“ hrozí, že bude za své činy po zásluze potrestána. Pokud totiž třeba i jednou drobností „spolupracovníci“ hlavy státu zneužili člověka, na kterého musí kvůli jeho nemocem dohlížet celé konzilium lékařů, musí za to pykat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]