Exprezident Václav Klaus se obává o osud demokracie. Ne u nás, v Bělorusku, Rusku, Číně, ale o osud demokracie ve Spojených státech. Ohrožení demokracie by podle něj zřejmě nastalo, kdyby v podzimních volbách zase nevyhrál Donald Trump.
Na stránkách Institutu Václava Klause bylo zveřejněno „stanovisko“ podepsané Václavem Klausem a Jiřím Weiglem. Podnětem je jim návštěva amerického ministra zahraničí u nás. Mike Pompeo, jak pánové zmiňují, „vyjádřil obavy o naši svobodu a demokracii, které jsou podle něho ohroženy aktivitami konkurenčních velmocí Číny a Ruska“. Klaus a Weigl ale vidí ohrožení demokracie úplně jinde. Problém mají podle nich v USA. Dočteme se: „Děsí nás útoky na demokraticky zvoleného současného prezidenta, které trvají po celou dobu jeho mandátu, děsí nás prohlubování příkopů v americké společnosti, děsí nás ovládnutí amerického mediálního mainstreamu levičáckými progresivisty. Obáváme se průběhu a výsledku nadcházejících prezidentských voleb pro americkou demokracii. Obáváme se o budoucnost unikátní americké společnosti při dnešní snaze přeměnit americký národ na společenství antagonistických rasových, etnických, náboženských či sexuálních menšin.“
Pak Klaus a Weigl sdělují, co jsme měli Pompeovi o demokracii říct a vysvětlit mu: „Čeští politici měli sdělit ministru Pompeovi, že se velmi obáváme, co se stane, pokud tyto extremistické síly v USA zvítězí. A bohužel se zdá, že vývoj k tomu směřuje. Měli mu říci, že se vítězství těchto levicových extremistů v USA obáváme více než čínského politbyra, protože pro udržení naší svobody a tržní ekonomiky představují bezprostřednější hrozbu. Upadnou-li USA do zmatků a levičáckých experimentů, bude ztracena i svoboda v Evropě a ve světě. Máme právo být znepokojeni, protože naše země trpké zkušenosti s levicovými utopiemi již má. Jeden z nejvyšších činitelů americké administrativy měl u nás slyšet, že USA mají ve střední Evropě přítele a spojence, jemuž na jejich osudu záleží, nikoliv nezodpovědného vazala, zvyklého pouze servilně švejkovsky přitakávat mocným, jak to u nás bývá pravidlem.“
Pokud jde o přitakávání mocným, o tom Klaus něco ví. Chová se už několik let jako přitakávač Putinovy junty a dělá jí ozdobný fíkus. V roce 2016 vyrazil společně s Milošem Zemanem na ostrov Rhodos, kde agent KGB a podnikatel Vladimir Jakunin pořádává akci nazvanou Dialog civilizací. Tehdy si ve svém deníčku z cest Klaus napsal: „Témat mnoho, názorů ještě více. Pro někoho asi překvapivě, když je hlavou fóra známý Vladimir Jakunin, nebylo žádným velkým tématem Rusko, ani názory některých jeho politiků na dnešní svět. Ruský hlas byl jen jedním z mnoha hlasů, na fóru nijak nedominoval. Ani kvantitativně, ani kvalitativně. Bylo by směšné tvrdit, že bylo fórum proruské. Jestli tam nějaký ‚podtón‘ či podtext byl, pak to byl názor, že už je východo-západní konflikt minulostí a že by bylo zhoubné ho znovu vyvolávat v život (to je věta z mého závěrečného projevu na konci celé konference).“
Pak tam ještě účastníkům vysvětlil ohledně světových problémů toto: „Řekl jsem, že vím, co není řešením:
– usilovat o globální vládnutí;
– násilím zavádět jednu universalistickou světovou ideologii (vyvážet revoluce či demokracii).
Musím přiznat, že se to nelíbilo lidem z OSN a z EU. Říkal jsem jim, že neobhajují demokracii, ale demokratismus (který je pseudodemokracií), že neodmítám globalizaci, ale globalismus, že je možný humanismus, ale ne humanitářství (které je degenerovaným humanismem), atd. Všechno to v mnoha uších na Rhodosu znělo jako moje věčné apriorní rebelství. Na společné tiskové konferenci jsem byl tázán, jak má Evropská unie čelit tolika dnešním krizím. Mé rebelství bylo dovršeno, když jsem řekl, že by se mělo začít tím, že sama EU je krizí. Proto žádné krize řešit nemůže… Na Rhodoské fórum má smysl jezdit. Řadu věcí si tam člověk ujasní, vidí je v jiném světle.“
Ano, to je bizarní myšlenkový svět Václava Klause. Problémem pro demokracii jsou Spojené státy, pokud tam nevyhraje Trump, a pak samozřejmě Evropská unie. Sedánky na Rhodosu nejsou proruské, kdepak. No, on se Jakunin ani nemusí moc snažit, když na to má Klause, nositele Puškinovy ceny udělené Putinem, a další užitečné prokremelské idioty. Jako by nebyla anexe Krymu, vedení války proti Ukrajině, čínské koncentráky, mizení lidí a vyhrožování jednotlivým odpůrcům i celým státům. K tomu v poslední dny přibylo také mučení protestujících v Bělorusku a oběti na životech. Klaus je nad tím, mumlá svá moudra, oligarchizace české společnosti ho nezajímá, demokracii hlásá „bez přívlastků“ (aby nebyla liberální, to by bylo děsné).
Že bychom se místo těchto ztrouchnivělých mouder, která by rovnou mohl převzít Sputnik, dozvěděli ve „stanovisku ke dni“ na stránkách IVK něco o Bělorusku? Ne, to je nejspíš „pod rozlišovací schopnosti“ zneuznaného mudrce. Kdyby mu někdo něco jen naznačil o ruském vměšování do amerických voleb a brexitu, to by se nejspíš moc a moc zlobil.
Tenhle člověk tu byl dvakrát prezidentem a po něm dvakrát Miloš Zeman. Toho ostatně při poslední volbě Klaus podpořil i s celou rodinou. Sám už je bývalá veličina, ale povedlo se mu tady vytvořit vrstvu svého dorostu, která bude naše prostředí obohacovat zřejmě ještě dost dlouho.