NÁZOR / Ivo Strejček se na stránkách Institutu Václava Klause děsí korespondenční volby. Zřejmě v této slovutné instituci propadají jisté tísni z představy, že by útvary milé srdci exprezidenta Klause dostaly v poměru méně hlasů. Komerčně-fašistický útvar Tomia Okamury (momentálně se jmenuje SPD) by skutečně sotva nějaký schopný a samostatný člověk pracující nebo studující v zahraničí volil.
Klausovci ale zřejmě propadají ve své hrůze ještě dalším nočním můrám.
„Jak ve volbách zachránit stávající Fialovu pětikoaliční vládu od výprasku? Zdá se, že prosazení korespondenční volby za každou cenu už nemusí stačit. Proto se možná chystá otevření další Pandořiny skříňky – máme prý v Čechách přistoupit na princip, že i cizinci, kteří mají v naší zemi dlouhodobý legální pobyt, by měli získat volební právo,“ píše Strejček.
Odvolává se na článek Petra Minaříka z Práva z 8. ledna. Fantazie v institutu zřejmě pracuje naplno. Právo jako orgán snažící se automaticky udržet vládu Petra Fialy je skutečně dost zvláštní představa.
Ocitujme nicméně pana Strejčka.
„Autor tohoto nápadu formulovaného v Právu tvrdí, že když odpůrci korespondenčního hlasování ,legračně stojí na přesvědčení, že tuláci a světoběžníci by se neměli míchat do domácí politiky, (…) protože tu dlouhodobě nežijí a neplatí daně, (…) což je čecháčkovský a zapouzdřený názor, že nás ti z venku ohrozí‘, nabízí rozvinutí této ,čecháčkovské‘ myšlenky – udělit tedy volební právo těm, kteří u nás ,dlouhodobě žijí, platí daně, zdravotní a sociální pojištění, jsou ale vyloučeni z práva spolurozhodovat o místě, které je jejich domovem‘.“
Teď nevíme, jestli úzkosti Klause, Strejčka a spol. ještě vystupňovat sdělením, že cizinci u nás už volební právo mají. Pokud u nás žije občan jiného státu Evropské unie, může už volit do Evropského parlamentu a v komunálních volbách. Třeba si to ale dostudují sami, když už jsou ten „institut“.
Věcnými nesmysly, jako je třeba výrok, že u korespondenční volby „jde opravdu evidentně o porušení principu tajnosti i svobodnosti výkonu volebního práva“, se zabývat nebudeme. Většina zemí Evropské unie možnost korespondenčně hlasovat má a institutníci ať se sami pídí, jak to tam mají zařízené. „Česká republika je jednou z pěti zemí Evropské unie, kde ještě není povolena korespondenční volba ze zahraničí. Kromě Česka, kde je ale součástí programového prohlášení nové vlády, neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ve Francii, Chorvatsku, na Islandu a na Maltě. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí přes internet,“ píší Seznam Zprávy.
Ve Spojených státech se korespondenčně volí už dob jejich občanské války. Problém s tím má najednou jenom Donald Trump, který tak dlouho obviňoval demokraty z volebních podvodů, až vyšlo najevo, že o volební podvod se pokusil on sám, a má s tím teď dost velký problém u amerických soudů. Ten samý Trump, jehož kandidatura byla nejdřív pro Klause symbolem naprostého zoufalství republikánské strany, aby po jeho vítězství prohlásil: „Troufáme si tvrdit, že v amerických prezidentských volbách zvítězil i Institut Václava Klause, a jsme na to pyšní.“
Zřejmě mu to někdo mezitím patřičně vysvětlil.
Záhy zjistíme, že kromě ohrožení preferencí pro komerční fašisty, sběrače dotací, bolševiky a různé údajně vlastenecké spolky se bojí klausovci ještě jedné věci. Pan Strejček bádá nad tím, co asi autor článku v Právu mohl myslet dlouhodobým pobytem. Dnešní vládní strany sice ani v náznaku žádnou změnu zákona tímto směrem neohlásily, ale budeme dělat, že „analytiky“ IVK bereme vážně.
„Je dlouhodobý pobyt dlouhý jeden rok, nebo deset let? Žijí u nás statisíce ukrajinských migrantů už dlouhodobě? Máme souhlasit s tím, aby získali volební právo? Jistě, pro Fialovu proukrajinskou vládu by to byl vítaný ranec hlasů, který by mohl leccos rozhodnout, mají ovšem do zájmů českých občanů mluvit cizinci?“ přemítá ze všech sil Strejček. Takže už došlo na strašení Ukrajinci, a jsme doma.
Klaus se sám hrdě přiznal, že v komunálních volbách dal hlas SPD. To je útvar, který hlásá názory, za které by je v Kremlu museli pochválit. Jsou proti sankcím uvaleným na Rusko a dodávkám zbraní Ukrajině a šíří nechuť vůči ukrajinským uprchlíkům. Klaus projevoval sympatie k německým extremistům z AfD, jejíž činovníci přijímali peníze a pokyny z Moskvy, aby bránili německé vojenské pomoci Ukrajině. Exprezident sdílí názor profesora Johna Mearsheimera, že Rusko bylo k válce vyprovokováno USA a Západem.
Je celkem jasné, vítězství jakých sil by si Klaus a jeho souputníci přáli. Kolaborantů s Moskvou a všelijakých „exiťáků“, co by nás chtěli dostat z Evropské unie. Jejich srdci jsou blízcí Putin, Orbán a Fico, nepřátelé liberální demokracie. Klausovci mají pocit, že korespondenční volba by nebyla pro jejich favority výhodná. Nebyla, ale to je jejich problém.