Jihokorejská armáda ve středu uvedla, že její severní soused odpálil z východního pobřeží dvě balistické rakety. Start neznámého objektu zaregistrovaly i japonské úřady. Dodaly, že by mohlo jít o balistickou střelu. Japonský premiér Jošihide Suga aktivitu KLDR označil za skandální, podle něj ohrožuje mír a bezpečnost celého regionu. Navíc jde o druhý takový test v horizontu pouhých několika dní – o uplynulém víkendu pro změnu Pchjongjang testoval rakety s plochou dráhou letu. I proti těmto manévrům se na totalitní režim snesla mezinárodní kritika.
Dosud není jasné, co bylo cílem vypuštěných balistických střel, ani jak dlouhou dráhu urazily. Ale jihokorejské vrchní velení se nechalo slyšet, že je „v režimu plné připravenosti a úzce spolupracuje se Spojenými státy americkými,“ píše britská BBC. Jihokorejská armáda věří, že rakety se po odpálení zřítily do moře. Soul přitom na chřestění zbraní svého severního souseda odpověděl o pár hodin později odpálením vlastní balistické rakety, která odstartovala z ponorky ROKS Dosan Ahn Changho.
Testy balistických raket v Severní Koreji přímo odporují rezolucím OSN, jejichž cílem je zarazit aktivity KLDR na jaderném poli. Balistické rakety totiž mohou kromě konvenčních hlavic nést i ty jaderné a jsou klasifikované podle svého doletu – ty nejvyspělejší jsou mezikontinentální. Pchjongjang přitom už v minulosti strašil zbytek světa balistickými raketami, o nichž tvrdí, že dokáží zasáhnout cíle skoro v celé západní Evropě a přibližně polovinu pevninské části Spojených států.
Jak připomíná CNN, protože mezinárodní společenství severokorejské diktatuře testování balistických raket zakázalo, čelila kvůli nim izolovaná země v minulosti různým sankcím a omezením, především z dílny Rady bezpečnosti OSN. KLDR se přitom výzbrojí chlubí opakovaně – režim odhalil dvě nové rakety na vojenských přehlídkách loni v říjnu a letos v lednu. Jedna z nich je podle analytiků nejspíš největší svého druhu na světě a je tak mohutná, že k její přepravě je potřeba nákladní vůz s jedenácti nápravami.