Klíma: Jsem v šoku. Známkování kandidátů jako za minulého režimu

Místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky 
Michal Klíma (archiv Fora 24)

Místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Michal Klíma | FOTO: archiv Fora 24

Jak jsme vás už dnes informovali, poslanec hnutí ANO a předseda sněmovního volebního výboru Stanislav Berkovec rozeslal poslancům e-mail, v němž před středeční volbou hodnotí jednotlivé kandidáty do Rady ČT. Zřejmě omylem ale neposlal zprávu pouze členům vlastního poslaneckého klubu, nýbrž napříč Poslaneckou sněmovnou. Mezi měřítky uvádí i vztah k hnutí ANO. Obzvlášť kritický je k bývalému řediteli vydavatelství Economia a Vltava Labe Media Michalu Klímovi, který poskytl deníku FORUM 24 okamžitou reakci.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Co vás napadlo jako první?

Pokud je e-mail autentický, tak jsem z toho v šoku. Moc dobře si ještě pamatuji, jak byli takto známkováni a hodnoceni lidi za minulého režimu.

Jak si vysvětlujete pasáž o tom, že dlouhodobě a velice aktivně pracujete proti hnutí ANO?

Vůbec to nechápu. Já se věnuji pouze odborným věcem.

Co považujete vy osobně za vhodná kritéria výběru členů Rady ČT? 

Principiálně má být rada složena z lidí vyhovujícím znění zákona. Pokud jim nevyhovují, tak by tam neměli být.

A co se týče samotných úkolů rady?

Funkce rady je značně omezena a neměla by ji přesahovat. Hlavní úkolem je výběr ředitele České televize, který probíhá každé volební období. Jedná se o velmi důležitou věc, protože zásadně ovlivňuje veškeré dění v instituci.

Vztah k současnému řediteli ČT Petru Dvořákovi je jedním z kritérií „hodnocení“ pana poslance Berkovce. Myslíte, že byla zásadním důvodem jeho instrukce právě volba ředitele ČT?

Zde bych nerad spekuloval.

A kdybyste měl odhadnout, jak by mohla dopadnout zítřejší volba členů Rady ČT?

Nevím, ale rád bych zdůraznil, že jsou členové rady definováni zákonem. A to nejenom jejich výběr, ale i jejich charakteristické rysy. Tady to probíhá na základě jiných kritérií. V zásadě se opravdu jedná o skandální záležitost.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]