Kvůli podpoře Ukrajiny přišel ve Frýdku-Místku možná až o pětinu zákazníků, někdo mu dokonce poničil výlohu. Když knihkupci Janu Becherovi neznámý pachatel už podruhé strhal ze dveří obchodu ukrajinské vlaječky a nápisy na podporu napadené země, jasně řekl, že své názory ani tak měnit nehodlá a Ukrajinu bude podporovat dál. Sympatizanti z celé republiky ho teď doslova zavalili objednávkami.
Jan Becher provozuje ve Frýdku-Místku knihkupectví Kapitola. „Od začátku války podporujeme Ukrajinu a dáváme jasně najevo své postoje. Většina lidí nás chápe a podporuje, někteří nám ale dávají najevo, že nás právě kvůli tomu budou bojkotovat,“ řekl pro deník FORUM 24 s tím, že pro knihkupectví ve středně velkém městě představuje i 20procentní výpadek tržeb problém.
Když mu navíc neznámí odpůrci z obchodu už podruhé strhali ukrajinské vlaječky a ukrajinské nápisy na podporu Ukrajiny, nedalo mu to a trochu si postěžoval na sociální síti. Zároveň tam ale jasně napsal, že tlak téhle nesouhlasné menšiny sice cítí, ustupovat však rozhodně nemá v plánu. Odpověděla mu nečekaně silná vlna podpory. Lidé z celé země mu ji nedávají najevo jen v příspěvcích na sociálních sítích. Vyjadřují ji tak, že jeho knihkupectví doslova zavalili objednávkami.
„Je to úžasné, prostě neuvěřitelné, a já všem hrozně moc děkuji,“ svěřil se deníku FORUM 24 Jan Becher. „Ráno jsme přišli do práce a zjistili jsme, že máme na e-shopu za jediný den více objednávek než od začátku roku,“ popsal s tím, že jejich hlavní starostí je momentálně expedice knih, protože podobné množství objednávek u nich nepamatují. „Tohle není velké město a mnoho svých zákazníků znám jménem. Jsou to lidé, kteří se vyznají v literatuře, stálí zákazníci, ale to, co se děje teď, je prostě úžasné, všichni jsme dojatí,“ říká knihkupec.
Z titulů, které si teď u něj zákazníci objednávají, je přitom zřejmé, že reagují na jeho příspěvek. „Hodně objednávají knížky o Ukrajině, putinovském Rusku, ale také Dona Quijota,“ připustil se smíchem. Jde totiž o narážku na závěr jeho příspěvku, v němž napsal, že se útoky odpůrců nenechá zviklat a jde sedlat Rosinantu.
Pokud jde o situaci ve městě samotném, je knihkupec optimistický. „Neřekl bych, že v průběhu času u nás podpora Ukrajině klesá, spíš se osmělila ta problematická menšina, která byla na začátku v šoku a moc nevěděla, co dělat,“ říká. On i jeho personál jsou prý už v podstatě na dálku schopní identifikovat problematickou osobu, která se do obchodu přijde spíše hádat než hledat knížky. „Většinou tyhle věci neřešíme, náš zákazník, náš pán,“ popisuje. „V některých případech se ale člověk ozvat musí, to jinak nejde. Zpravidla takové lidi prostě nějak vyvedeme z míry, vezmeme jim vítr z plachet dřív, než se stačí nějak rozohnit,“ dodává. Popisuje případ, kdy již dříve nad mapou Ruska ukazoval zákazníkovi seniorského věku, jak moc už Rusko „obklíčily“ země NATO. „Na té mapě to byl zlomek, z celkové délky hranice,“ řekl pobaveně.
Proukrajinskou výzdobu má prý na svém obchodě z principu. „Od samotného začátku dáváme jasně najevo, co si o válce na Ukrajině myslíme, a samozřejmě Ukrajinu podporujeme. Měl jsem tady nápis v ukrajinštině, že uprchlíci mají u nás slevu, a chtěl jsem, aby jasně viděli, že jsou u nás vítáni. Nejvíc mě ale dojala ukrajinská holčička, která mámě nadšeně ukazovala vlajku a volala, mami, mami, naše vlajka, podívej! Tak jsem jí tu vlajku dal. Byla koneckonců její,“ vzpomíná. Pokud jde o zničené vlaječky a proukrajinské nápisy na dveřích, má odhodlaný frýdeckomístecký knihkupec jasno. „Rozhodl jsem se objednat si profesionální polepy. Ty už tak snadno strhnout nepůjdou,“ dodává přesvědčeně.