Porovnání televizního zpravodajství o spuštění rezervačního systému na očkování pro seniory ve dvou televizních kanálech ukazuje, jak rozdílně si lze vykládat smysl žurnalistiky a také serióznost informování.
TV NOVA v pátečních Televizních novinách sdělila, že systém prodělal kolaps a ukázala názorně, jaký stres a pocit bezmocnosti staří lidé zažívali u rezervačního systému na očkování proti nemoci covid-19 spuštěného vládou. Česká televize namísto toho informovala o problémech, které se „podařilo překonat“. Otázka, zda se již z České televize stal vládní orgán, je zcela na místě. Pro seniory, kterým se nepodařilo do systému vstoupit a nebo pak nezískali rezervaci, není podstatné, že se problémy během dne „podařilo překonat“. Oni prostě zažili situaci, kdy se u systému ocitli mimo hru. Každý normální novinář ví, že musí nejprve nahlížet takový případ jejich očima, tedy očima těch slabších, a nikoli očima předsedy vlády.
TV NOVA se v letech vládnutí Andreje Babiše opakovaně postavila na jeho stranu a mocně mu pomáhala. Deník FORUM 24 vyhrál nad nejsilnější komerční televizí soud ohledně své reportáže o manipulaci zprávami v kauze Čapí hnízdo, v nichž byl potlačen rozměr Babišova skandálu a došlo dokonce k vyhození novinářů, kteří chtěli informovat svobodně.
Toto nyní neplatí. NOVA se v pátek postavila zcela jednoznačně na stranu veřejnosti a nahlížela spuštění rezervačního systému optikou zoufalých lidí, kterým se nedaří registraci do systému a rezervaci očkování provést. Poté dala NOVA také důkladný prostor plzeňskému primátorovi Martinu Baxovi za ODS, aby mohl zformulovat ostrou kritiku vlády. Až po čtvrthodině drsných a kritických reportáží dostal slušný prostor také ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Česká televize, za jejíž nezávislost v posledních letech bojovali demonstranti na českých náměstích, informovala o značných problémech a o tom, že situaci kritizovala opozice. Nízké číslo devět tisíc zarezervovaných seniorů zaznělo hned na začátku. Pak hned ale dala prostor premiérovi Babišovi, aby ujistil veřejnost, že k žádnému kolapsu nedošlo, neboť se už po poledni mohlo zaregistrovat přes 80 tisíc lidí. Následně dostal na 10 vteřin prostor předseda ODS Petr Fiala, aby mohl říci, že systém nefunguje.
Kdo stál více na straně veřejnosti? Veřejnoprávní televize, nebo komerční NOVA? Je třeba říci, že jednoznačně TV NOVA.
Je jasné, v jaké atmosféře musí pracovat novináři z ČT poté, co vládní garnitura dosadila do její rady antiliberální a dokonce ostře antievropské radní. To ale vůbec neznamená, že máme zavírat oči před tím, když se ze zpravodajských relací stává hlásná trouba vlády. Stále ještě v ČT vidíme, že na některé konkrétní žurnalisty toto zastrašování nemá vliv. Ale celkový charakter práce zpravodajské redakce veřejnoprávní televize již nemá se svobodnou novinařinou příliš společného. Během covidového zpravodajství se ČT stala informačním orgánem vlády a kritické aspekty a natož skandály premiéra jsou zatlačeny do sféry posledních či marginálních zpráv.
Cesta k vládnímu televiznímu kanálu přitom vede přes falešné pojetí serióznosti. Je to třeba přístup, který tak pečlivě dbá na „vyvážený“ a hlavně uměle vyvažovaný pohled, až se z něj zcela vytratí pravda. Samozřejmě že zprávy TV NOVA byly vůči veřejnosti mnohem serióznější, protože ukázaly realitu. Ukázaly, že spuštění rezervačního systému provázel kolaps, kdy systém nefungoval. To je ta hlavní informace, podle níž si může veřejnost udělat obrázek o situaci.