Komunista brežněvovského typu a bývalý místopředseda KSČM Josef Skála se vyslovil pro ruský web Sputnik (19. 7.).
Hájil světlou památku maršála Koněva a Winstona Churchilla obvinil ze smrti milionů lidí.
Skálu rozhořčilo vyjádření starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09), který k žádostem o přejmenování ulice pojmenované po maršálovi řekl: „Nikdo z nás nemá úplně radost z toho, že má ulice název po rozporuplném Koněvovi.“
Skála soudí: „Do věcí přesahujících jejich pravomoci jim kafrat nepřísluší. Front, jemuž velel Ivan Koněv, vrátil mír a svobodu miliónům Čechů, a ne jen těm ze Žižkova. Nebýt vojsk, jimž velel, nejsou tu možná ani žižkovský starosta a radní.“
Pak to vzal historicky zeširoka: „Čelem do Koněvovy ulice stojí socha Winstona Churchilla. Byl to on, kdo skoncoval s hanebným ,appeasementem‘, který Hitlerovi vydal napospas i nás. Patřil do ,velké trojky‘ antihitlerovské koalice. Má ovšem na svědomí i milióny lidských životů — v Jižní Africe, kde koncentráky provozovala Británie už desítky let před Hitlerem. I na bosporské frontě I. světové války a hlavně v Indii. Největší zvěrstvo, které měl za lubem, mu musela rozmluvit vlastní generalita… Žádá snad kdokoli odstranění Churchillovy sochy? Či jakési ‚vysvětlující tabulky‘ na jejím podstavci, jaké hyzdí pomník maršála Koněva v Praze 6?“
Vysvětlujících tabulek by Skála potřeboval značné množství a měly by se vyvěšovat všude, kde se soudruh pohybuje. Krom toho, že Koněv potlačil maďarské povstání v roce 1956, což stálo životy dva a půl tisíce lidí, by se tam mohlo připsat, jak očerňoval svého zachránce před Stalinovým hněvem Žukova a nahradil ho pak ve funkci velitele pozemních vojsk. Velel také sovětským silám ve Východním Německu v době stavby Berlínské zdi. Protože ale komunisté moc nevědí, co je to charakter a co znamená slovo osvobození, tak jim takové záležitosti nevadí.
V překrucování historie Skála pokračuje i dál. Tvrdí: „Kibicové na adresu hrdinů, jimž nesahají ani po tkaničky, však nahrávají i ještě nestoudnějšímu scénáři. Snaze obrátit vzhůru nohama samu otázku viníků a obětí II. světové války. Udělat z našeho osvoboditele okupanta. A připsat mu dokonce i spoluvinu za nejstrašnější válku dějin.“
Vzhůru nohama to obrací on. Stačí připomenout pakt Ribbentrop-Molotov, blahopřání Sovětů Wehrmachtu za jeho úspěch při dobytí Polska, podíl na téže okupaci a podporu Hitlerova režimu v době, kdy Německo válčilo se západními zeměmi.
Pak je tam ještě povinná vložka o Benešových dekretech. O Benešovi se u nás za komunistického režimu neřeklo sice dobrého nic, ale teď se komunistům hodí.
Když už jsme u té smrti milionů lidí, které soudruh připisuje Churchillovi, Skála opomenul velkého J. V. Stalina, v jehož lágrech, na popravištích a při řízeném hladomoru na Ukrajině zemřely miliony lidí. Stejně jako později u nás nechal Stalin a jeho pohůnci likvidovat i vlastní soudruhy. Ze 139 členů a kandidátů ústředního výboru zvolených na 17. sjezdu komunistické strany v roce 1934, jich bylo posléze 98 zastřeleno
Čistku provedl před válkou i ve vedení armády, v tomto případě čistka také znamenala popravy. Popravili ostatně málem i samotného Koněva. Za války byl velitelem Severokavkazského vojenského okruhu a pak Západního frontu a utrpěl velkou porážku. Zachránil ho maršál Georgij Žukov.
O takových poměrech v Rudé armádě ale Skála nic neví, nebo nechce vědět. Od soudruha „publicisty“, jak ho Sputnik tituluje, který dojatě vzpomíná, jak 21. srpna 1968 vítal na Ruzyni okupanty, ale nemůžeme mnoho rozumného čekat.
Že se Skála jen těsně nestal předsedou českých komunistů, o této straně vypovídá dost. Ono je to ale prašť jako uhoď.