Komunistická strana, která drží u moci Babiše, má svůj díl odpovědnosti na tom, co jeho vláda zanedbala a nezvládla

Andrej Babiš a Vojtěch Filip (FB Vojtěcha Filipa)

Andrej Babiš a Vojtěch Filip | FOTO: FB Vojtěcha Filipa

Ačkoli se ukazuje, že na tom Komunistická strana Čech a Moravy nikdy nebyla tak špatně, jako je teď, a může za to i její rozhodnutí podporovat vládu Andreje Babiše, její krok umožnit vznik Babišova kabinetu a držet ho u moci – přitom v něm však přímo nefigurovat – byl i z dnešního pohledu vychytralý a vypočítavý. Komunistům umožnil vyhýbat se odpovědnosti za problémy, do kterých nás vláda dostala. Zároveň ovšem platí, že kromě hnutí ANO, sociální demokracie, ministrů z obou stran a především premiéra Babiše je za současnou situaci kolem koronaviru minimálně zčásti zodpovědná i komunistická strana.

Není možné se dlouhodobě hlásit jen k tomu, co se člověku hodí, a toho nepříjemného si nevšímat a tvářit se, že s tím nemá nic společného. Podobným způsobem se chovají komunisté. Přisvojují si různé kroky a zdánlivé zásluhy Babišovy vlády, u kterých očekávají, že je za to jejich voliči či potenciální voliči pochválí, a vše ostatní opomíjejí, přehlížejí a dávají od toho ruce pryč. Realita je však taková, že Vojtěch Filip a spol. nesou odpovědnost i za to, co se Babišově vládě nedaří a co se jim samotným nelíbí.

FORUM 24 (archiv)

Postoj komunistů k současné vládě není dlouhodobě konzistentní. Když je to pro ně výhodné, s výsledky vládní politiky se ztotožňují, když ne, tak ji naopak kritizují. Zkrátka lavírují a vytáčejí se, jak je to jen možné, a to, že nejsou v kabinetu přímo zastoupeni, jim tento přístup umožňuje. Byť se zdá, že veřejnost jim na to nenaskakuje a jejich jednání neoceňuje.

Ve stanovisku ústředního výboru komunistické strany z 20. června se mimo jiné uvádí: „KSČM se v roce 2018 rozhodla převzít část odpovědnosti za vývoj v naší zemi, aby nepřipustila vládu konzervativní pravice v čele s ODS a TOP 09 a dalších pravicových stran. Tím výrazně ovlivnila pozitivní směřování české společnosti a její ekonomiky.“

V závěru zmíněného stanoviska se pak zdůrazňuje: „Podporou dalšího růstu mezd a sociálních dávek tak i přes zadlužení neponecháváme v této fázi napospas naši ekonomiku zahraničnímu kapitálu. KSČM unese svou odpovědnost a nepřenechá Českou republiku těm, kteří usilují o její oslabení a ponechání zůstatku národního bohatství nadnárodním korporacím k výkupu. Náš hlas pro rozpočet bude spojen s hlasem pro plnění našeho politického programu k udržení ekonomické suverenity a příštího rozvoje.“

Podpora či tolerance

V tomto smyslu se komunisté nebojí říct, že přebírají část odpovědnosti za vývoj v naší zemi. Stejně tak by se k ní však měli přihlásit například i v souvislosti s tím, že vláda přivedla Českou republiku k druhé velmi rozsáhlé a intenzivní vlně koronaviru, nezvládla trasování ani jakoukoli jinou přípravu na současné propuknutí nákazy, takže nyní čelíme situaci, která je velmi nepříjemná pro všechny. A pořád jde o vládu, která získala důvěru zásluhou komunistů, a proto by se také komunistická partaj měla hlásit k odpovědnosti za současný stav, což ale nedělá.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, který na listopadovém volební sjezdu KSČM už znovu nechce do čela partaje kandidovat, se přitom snaží udržovat si od vlády jistý distanc. „My ji opravdu nepodporujeme, my ji tolerujeme, víte, jak byla složitá situace po půlroční politické krizi v České republice,“ uvedl minulý týden ve vysílání České televize.

Podobnými větami se Filip může ohánět, jak chce, ale ať už jde o podporu či toleranci, nic to nemění na tom, že kdyby komunisté Andreje Babiše v premiérském křesle nedrželi, tak by v něm dnes už dost možná neseděl, což by pro Českou republiku bylo jenom dobře. Škody, které v něm Babiš způsobil, tím pádem bude nutné zpětně minimálně zčásti připsat na vrub i komunistické straně.

Mladá, zkušená, s tahem na branku

Velká otázka je, jaká budounost Komunistickou stranu Čech a Moravy čeká. Předseda Okresního výboru KSČM Jindřichův Hradec Radek Nejezchleb ve svém článku pro Haló noviny napsal: „Po pátečním jednání Výkonného výboru ÚV KSČM je vidět, že dojde ke změně. Vedení strany dalo své funkce k dispozici… Co tedy dál? Je zapotřebí oslovit nové voliče, a to zejména z řad mladé a střední generace. Pokud budeme nadále podporovat kabinet Andreje Babiše, nesmíme hrát roli ‚užitečných idiotů‘, kteří si nechají ukrást zvyšování důchodů, růstu minimální mzdy, či progresivního zdanění. Musíme být srozumitelnější a vysvětlovat náš program. Čeká nás dlouhá a náročná cesta, přesto není nic ztraceno,“ uvedl Nejezchleb.

Vojtěch Filip a Jan Hamáček (FB KSČM)

A dodal: „Příští rok se budou konat sněmovní volby a do té doby se dá Komunistická strana Čech a Moravy aspoň stabilizovat. Budoucnost strany vidím v jejím omlazení. Moji podporu má současná europoslankyně Kateřina Konečná. Je mladá, má zkušenosti z českého i evropského parlamentu, ale hlavně: nebojí se jít do politických střetů a má promyšlený tah na branku. Takováto předsedkyně je nadějí KSČM.“

Evropská poslankyně Kateřina Konečná ve skutečnosti žádnou výraznější změnu nepředstavuje. Přeci jen se ve vysoké politice pohybuje už dlouhá léta. Poslankyní či europoslankyní je už od roku 2002. Podstatné je i to, že poslední dva roky je místopředsedkyní partaje, takže i ona je zodpovědná za to, že KSČM podporuje vládu Andreje Babiše.

Je však velmi pravděpodobné, že komunistická strana dostane od svých voličů účet právě mimo jiné i za podporu Babišovy vlády a sněmovní lavice příští rok po volbách do dolní komory opustí. O tom, že by komunisté mohli oslovit voliče z řad mladé a střední generace, si mohou nechat jen zdát, zřejmě si neudrží ani voliče z generace starší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]