Komunisté mohou říkat v podstatě cokoli, myslí si předseda sněmovny

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) (ČTK)

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) | FOTO: ČTK

Ve sněmovních kuloárech se aktuálně živě diskutuje o tom, kde jsou vlastně hranice toho, co by členové dolní komory měli ještě veřejně říkat. Celou debatu přitom odstartovalo včerejší vystoupení poslance sociálních demokratů Petr Dolínka, který se chtěl zabývat nedávnými výroky šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o bagatelizaci roku 1948, ale mimořádný bod při současném rozložení přijat nebyl. Sám předseda Poslanecké sněmovny dnes reagoval tím, že si každý poslanec může říkat úplně cokoliv, ale pokud už jsou někde hranice, tak se nazývají Miroslav Kalousek.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 se měl dříve stát dalším místopředsedou dolní komory, ale nakonec zvolen nebyl: ,,Ačkoli dohoda byla, tak jsme ho prostě za místopředsedu nezvolili. Pan Kalousek byl pro nás stejně jako pro spoustu dalších nepřijatelný,“ uvedl Vondráček. Ve Sněmovně totiž stále funguje nepsaná koalice ve formě ANO, SPD a KSČM, a tak poslancům hnutí nezbývá ani nic jiného, než jakékoliv výroky tolerovat.

Předseda KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš 
 (ČTK)

Samotné výroky členů komunistické strany navíc považuje za historickou kontinuitu. Ale co se mu nelíbí, je prý především Dolínkovo tvrzení, že by bylo nejlepší vybrat z řad komunistických poslanců jiného nominanta na post místopředsedy Sněmovny, který by Filipa nahradil. Podle poslance ANO bylo totiž kádrování i tématem letošního léta: ,,Komunistická strana nominovala někoho na tento post a došlo k dohodě, že to my jako ostatní strany budeme respektovat. Stejně tak sociální demokracie chtěla, abychom respektovali jejich nominanta na ministra, ale naštěstí to pan Šmarda rozsekl. Nemůžete říct jeden měsíc něco, a druhý to popírat,“ uzavřel tak paradoxní vzpomínkou na letní tance kolem resortu kultury.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články