V nové sněmovně nakonec zasednou pouze čtyři subjekty – kromě dvou demokratických koalic, které nakonec získaly pohodlnou nadpoloviční většinu, už pouze hnutí ANO Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury. Politolog Jiří Pehe v rozhovoru pro deník FORUM 24 výsledek voleb považuje za jasné vítězství liberální demokracie nad populismem oligarchického střihu a věří, že dojde k zásadní proměně české politické scény. Promluvil také o tom, proč se do dolní komory parlamentu nedostali sociální demokraté ani komunisté.
„Volby vyústí do zásadní proměny české politické scény, protože jasné vítězství dvou koalic, které hájí liberální demokracii proti oligarchickému populismu Andreje Babiše, vyústí v určitém okamžiku do jejich společné vlády. Babiš nebude mít spojence, aby mohl vytvořit většinovou koalici. A nebude schopen vládnout tak jako v roce 2017, kdy ho Miloš Zeman držel u moci bez důvěry. Řekl bych, že je Babiš úplně izolován. Je to konec mocenského bloku Babiš–Zeman, je to krach i prezidentových plánů,“ řekl krátce před koncem sčítání odevzdaných hlasů Jiří Pehe.
Obě demokratické koalice podle něj mají nástroj, aby si vynutily od prezidenta to, co budou potřebovat. „Kdyby chtěl prezident postupovat mimoústavně a držet opět u moci Babiše bez důvěry delší dobu, tak mu koalice mohou pohrozit vzhledem k jeho špatnému a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu suspendací podle článku 66 (ústavy),“ říká Pehe, který zároveň připomněl Babišův výrok, že když nebude vládnout, nebude ani v opozici.
„Pokud by to splnil, tak to znamená konec hnutí ANO, protože to bez Andreje Babiše neexistuje, došlo by k dalšímu překreslení politické scény. Zásadní je i krach levice, která ze sněmovny zmizí, okrajově ji budou reprezentovat pouze Piráti. Důležitý je i krach extrémně pravicových stran – SPD má méně než 10 procent a žádná z těch ostatních stran se do sněmovny nedostala,“ vypíchl další zásadní dopady voleb Pehe. Predikce, že po volbách může v Česku dojít k ohrožení demokracie, jsou tak „zcela rozmetány“.
„Myslím, že na mezinárodní scéně se bude zdůrazňovat to, že Česko je první zemí, kde liberální strany tuto hrozbu ve střední Evropě porazily. Na konečný výsledek voleb mělo vliv několik faktorů. Zdá se, že zvýšená volební účast přivedla k urnám zejména mladší městské voliče, kteří jednoznačně hlasovali pro koalici SPOLU a částečně i pro druhou koalici (Pirátů a STAN),“ zdůraznil zkušený politolog.
Roli podle něj mohlo sehrát i to, že se Andrej Babiš těsně před volbami zapletl do dalšího skandálu. „Podstatné je i to, že se do sněmovny nedostala žádná z menších stran. Kdyby se dostala, tak bychom teď mluvili o tom, jak bude Andrej Babiš možná skládat vládu s SPD, Přísahou nebo sociální demokracií,“ nastiňuje Pehe. Například Přísaze podle něj uškodilo to, že měla velmi monotématickou kampaň a „katastrofální“ vystupování lídrů v debatách.
„A ČSSD v Janu Hamáčkovi nenašla lídra, který by mohl veřejnost přesvědčit, že sociální demokracie na to takříkajíc má. A když ještě dva dny před volbami prohlásil, že bude chtít znovu spolupracovat s ANO, tak to byla zásadní strategická chyba. Možná kdyby řekl, že radši půjde do opozice nebo bude spolupracovat s demokratickou opozicí, tak se ještě mohla sociální demokracie zachránit,“ uvažuje Pehe. Takhle prý spoustě lidí dal šéf ČSSD signál, že je strana nenapravitelná.
Politologa nepřekvapil volební výsledek KSČM, která také skončila mimo sněmovnu. Naopak ho zaskočily průzkumy, které vytrvale ukazovaly opak. „Dlouhodobě bylo jasné, že sešup této strany je trvalý a že nemá z čeho brát, že nemá mladé voliče. Dle mého soudu bylo možná už loni jasné, že KSČM míří mimo sněmovnu. Dříve ještě byla schopná hrát roli protestní strany, takže ji volili i lidé, kteří pak přešli k SPD. Největší chybou, kterou mohli komunisté udělat, a její voliči to těžce nesli, je, že strana cynicky a pragmaticky spolupracuje s Andrejem Babišem, který by byl ještě před 40 lety její třídní nepřítel. Tím KSČM ztratila identitu a po zásluze končí v pověstném propadlišti dějin,“ uzavřel Pehe.