Společnost Rohlik.cz, která se zabývá rozvozem potravin a dalších věcí, se rozhodla již na svém webu nenabízet značku RabbitCZ, jejímž majitelem je Zdeněk Jandejsek. Ten stojí za pondělní proruskou a protivládní demonstrací. Krok on-line obchodu s potravinami rozzuřil hned několik politiků a aktivistů, kteří pravidelně přispívají na sociálních sítích.
Vyjádřil se například bývalý politik sociální demokracie a nyní strany PRO Jindřicha Rajchla Michal Hašek. „Rohlík oželím, svobodu ne. Do této chvíle jsem byl věrným zákazníkem Rohlik.cz. Ovšem to, co Rohlík oznámil směrem k jednomu (a je jedno, zda jedinému) z organizátorů dnešního zemědělského protestu v Praze, je podle mne totální čuňárna. Vyřadit dodavatele z nabídky, aniž by porušil zákon či smlouvu, je aktivismus nejhrubšího zrna. Takže za mne – good bye rohlík. A co Vy? Necháte si sáhnout na svobodu vyjádřit kritický názor na vládu?“ píše Hašek na facebooku.
Právník Ondřej Dostál, který kdysi spolupracoval s Piráty a nyní je na kandidátce ve volbách do Evropského parlamentu za koalici, ke které patří i komunisté, vyzývá k bojkotu firmy Rohlik.cz. „Cut the middleman. Skončete s Rohlíkem. Zbytečný, drahý, neekologický prostředník. Šéf Čupr dělá morálního majáka, přitom ve 2017 nelegálně zaměstnával Ukrajince otročící přes polskou agenturu. Oni chudáci tehdy ještě nebyli ‚in’… Kupte si jídlo radši u lokálního zemědělce,“ doporučuje Dostál.
„Rohlík prý končí s výrobky od firmy pana Jandejska. A jiní zase skončí s Rohlíkem. To je prostě život,“ píše předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.
Vyjádřila se také předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „Žijeme v krásné době. Rohlík a jeho majitel se nás snaží všechny vychovávat a staví se politicky vůči jednomu zemědělci, protože si dovolil protestovat. Přitom u společnosti Rohlík si podávají různé inspekce od roku 2017 dveře kvůli všemožnému porušovaní zákonů a vykořisťování zaměstnanců – pardon partnerů OSVČ. Rohlík, který je známý tím, že nerespektuje ani základní dopravní předpisy pod výmluvou na zásobování, nás bude moralizovat? Nestačí vám? Také jsme se dozvěděli, že policie obešla všechny traktory na magistrále, opsala si jejich SPZ a předá to ke správnímu řízení. Udělali tohle s těmi, kdo se lepí k silnici kvůli 30 v Praze?“ ptá se komunistická europoslankyně.
„Pan Čupr rozhodne, jestli je prodavač drůbeže politicky uvědomělý, a podle toho bude prodávat jeho králíky. Už to fakt vypněte. Chci vystoupit,“ napsala na síti X členka Rady ČTK Angelika Bazalová.
Rozhodnutí on-line obchodu nenechalo chladnými také lokální postavy známé pozorovatelům proruské dezinformační scény.
„Tak nevím nevím, kdo tady koho drží za rukojmí… Vrcholící koronavirové běsnění vyléčil před dvěma lety až zázračně Putin, přinejmenším v méééédiích, a tak bych si, být Rohlíkem, trošku lépe spočítal, zda se politicky angažovaná šikana dodavatele s ohledem na zákazníka vyplatí,“ píše na sociální síti X Pavel Cimbál.
Názory řady dalších nesouhlasících posbíraly 20. února Parlamentní listy. „Na Rohlík by se měl podívat antimonopolní úřad,“ konstatoval a dodal: „Mít rozvážkovou službu a odmítat rozvážet zboží ne pro jeho kvalitu či cenu (tržní důvody), ale pro politické názory jeho výrobce je úplně stejné, jako odmítnout někoho ubytovat proto, že je teplej,“ tvrdí právník Pavel Hasenkopf.
„A že jste se neozvali, když se zelení extremisté lepili k silnicím a skutečně blokovali dopravu? Tihle nikoho neblokovali. Pokud jde Rohlík do politiky a přihlásil se tímto k podpoře Green Deal, dobré vědět, však my se obejdeme i bez vás,“ napsal Vlastimil Veselý, jeden ze zakladatelů takzvané Společnosti pro obranu svobody projevu.