Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v úterý ustála hlasování o odvolání z funkce předsedkyně poslanecké sněmovny. Kritice ale čelí dlouhodobě, a to nejen od opozičních poslanců, ale také na sociálních sítích nebo v řetězových e-mailech. Může to být jejími vyhraněnými názory, které jsou pro mnohé kontroverzní, ale i rivalitou s Alenou Schillerovou (ANO), myslí si politologové.
Opoziční poslanci hnutí ANO a SPD na úterní schůzi vyvolali hlasování o odvolání Markéty Pekarové Adamové z čela dolní komory. Kvůli rozložení sil ve sněmovně se výsledek očekával dopředu. Pro její konec hlasovalo 72 opozičních poslanců, potřeba bylo nejméně 85 hlasů. Proti návrhu na odvolání předsedkyně se vyslovilo 97 koaličních zákonodárců. Sněmovna předtím odmítla návrh zpravodaje Radka Vondráčka (ANO), aby poslanci hlasovali tajně.
Během jednání, které hlasování předcházelo, si předsedkyně sněmovny vyslechla i několik urážek. Milan Brázdil (ANO) například řekl, že je „zlý člověk“. Pekarová Adamová ale čelí útokům pravidelně a dlouhodobě, sama dříve na twitteru zveřejnila některé výhrůžné zprávy, které podle ní dostává prakticky každý den. V mnoha případech jde o vzkazy, že by měla být zabita nebo znásilněna, nejde tedy o žádnou konstruktivní kritiku. Takové výhrůžky řeší šéfka dolní komory s policií.
Sociolog Jan Herzmann se domnívá, že důvodů, proč je Pekarová terčem časté kritiky, je víc. „Myslím, že těch příčin je celá řada. Některé jsou dány osobností a sociálním zázemím paní Pekarové Adamové, protože je představitelka určitého typu, určité skupiny v populaci, kterou bych asi pracovně nazval městští intelektuálové. Tahle skupina zase jiné části populace není úplně sympatická a v rámci téhle skupiny se vyčleňujeme my Pražáci jako ti nejméně sympatičtí, a na to ,my‘ tady si dovolím položit důraz,“ řekl deníku FORUM 24. Dalším důvodem je podle něj to, že je významnou představitelkou vládní koalice, která „je teď pod poměrně velkým tlakem, protože dělá nepopulární kroky, a ještě je ne úplně optimálně vysvětluje“.
Vliv ale může mít i to, že ji mnoho lidí staví proti představitelce opozičního hnutí ANO. „Třetí důvod vidím v tom, že se pravděpodobně i díky těm předchozím dvěma faktorům vyvinula pro média a pro sociální sítě velmi přitažlivá polarita mezi dvěma dámami, představitelkami protichůdných politických táborů. Tím myslím paní Pekarovou Adamovou a paní Schillerovou. Spousta lidí, kteří vnímají politiku a politiky emočně, tak se v téhle polaritě staví na jeden z těch dvou pólů a ten opačný pól kritizují. Tím chci připomenout taky to, že paní Schillerová je a v minulosti byla terčem výrazné kritiky na sociálních sítích i v médiích a vlastně některé ty záležitosti jsou jí připomínány dodnes. Zrovna včera jsem si četl na sociálních sítích výroky na její adresu, které k pochvale mají hodně daleko.“
Zrovna Alena Schillerová na úterní schůzi Pekarovou nešetřila, výsledek hlasování navíc později okomentovala na twitteru. „Předsedkyně Markéta Pekarová Adamová slibovala na začátku pokoru a nadstranické řízení sněmovny. Ze slibů nezbylo nic. Sněmovnu řídí především v režii koalice a z pokory je arogance. Že ji vládní poslanci podrželi, překvapením není, ale je dobré mít na paměti jedno. Všeho do času,“ napsala.
Politolog Miloš Gregor deníku FORUM 24 sdělil, že Pekarová má oproti některým jiným politikům vyhraněnější názory. „Tam hraje roli i skutečnost, že je výraznou političkou, a i třeba ve srovnání s vrchními představiteli ODS nebo KDU-ČSL má oproti opozičním politikům vyhraněnější názory. To znamená, že zatímco v některých postojích se představitelé z ODS a lidovců mohou někdy s SPD, někdy s ANO více shodovat v dílčích tématech, tak politici TOP 09 jsou v tomhle zpravidla názorově spíše dál,“ myslí si. Její výroky jsou navíc podle něj často pro část společnosti kontroverzní. „A tím, že je předsedkyní TOP 09, je to mladá žena, tak je snazší na ni útočit skrze vizuální podobu a skrze cokoliv řekněme nesouvisejícího úplně s obsahem,“ dodává.
Souhlasí s ním politolog Lubomír Kopeček. „Může to být dáno občasnými výroky, které můžou dráždit veřejnost, typu toho, že máme energetickou krizi, je dobré si vzít svetr. To zarezonovalo loni docela intenzivně,“ řekl. Dodal, že tam mohou být i jiné důvody, které ale nedokáže odhadnout.