Konzilium k Zemanovi nemusí stihnout informovat senát včas

Prezident Miloš Zeman při letošních volbách (ČTK)

Prezident Miloš Zeman při letošních volbách | FOTO: ČTK

Devítičlenné konzilium, které nově vzniklo k posouzení zdravotního stavu a možné léčby prezidenta, podle Deníku N poprvé zasedne 5. listopadu. Už nyní ovšem zní hlasy, že zpráva, kterou si vyžádá senát, aby mohl rozhodnout o aktivaci článku 66, nemusí být hotova v očekávaném termínu.

Situace kolem zdravotního stavu Miloše Zemana je stále velmi nejistá, protože Kancelář prezidenta republiky odmítá sdělovat důležité informace. Jediným vodítkem, jak by se měl parlament nyní zachovat, tak zůstává zpráva Ústřední vojenské nemocnice, kterou před časem obdržel senát.

Eric Drooker

Před svým dalším jednáním o možné aktivaci článku 66, po níž by mohly být některé pravomoci hlavy státu delegovány na další ústavní činitele, chce senát požádat o aktuální zprávu. Ta by měla vzniknout za pomoci nově sestaveného konzilia, které je složeno z odborníků napříč lékařskými obory.

Jak se ovšem nyní ukázalo, zákonodárci si možná budou muset na nejnovější informace o Zemanově stavu a prognóze vývoje počkat. „Rozhodně se nenecháme vmanévrovat do pozice, že musíme závěr učinit do 8. listopadu, kdy zasedne sněmovna. Potřebujeme klid a rozvahu. Poté předložíme medicínské stanovisko. Jestli si politici myslí, že my dáme pokyn, aby aktivovali článek 66 ústavy, tak to se mýlí. Vyjádříme se k nemoci a její prognóze. Další kroky budou na nich,“ řekl Deníku N Tomáš Zima.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy a člen konzilia také popsal, jak bude nyní skupina postupovat. „Nejprve je nutné prostudovat si lékařské zprávy a teprve pak půjdeme za pacientem,“ sdělil Zima.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]