Podle ČNB je cílem nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny v situaci, kdy je vysoká inflace. Banka zároveň po dobu intervencí pozastavila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.
ČNB v této souvislosti upozornila, že má k dispozici velké devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání. „Bližší informace k prováděným operacím na trhu nebude ČNB sdělovat,“ uvedla centrální banka. Obecně slabší kurz koruny zdražuje v korunách dovážené zboží, tím přispívá k inflaci. Jak dříve upozornil portál Finance.cz, centrální banka může korunu posílit tím, že domácí měnu nakupuje na devizovém trhu, a naopak prodává své rezervy cizích měn.
Koruna vůči hlavním světovým měnám oslabuje několik dní. Důvodem jsou mimo jiné informace o jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. Koruna se těsně po Michlově jmenování obchodovala za zhruba 25,40 korun za euro, o několik desítek minut později kurz posílil na 25,16 koruny za euro. Ještě v úterý večer byl kurz koruny zhruba 25 korun za euro a před týdnem se česká měna obchodovala kolem 24,60 korun.
ČNB intervenovala na devizovém trhu proti oslabování koruny již na počátku března. Tehdy koruna oslabovala mimo jiné kvůli vypuknutí války na Ukrajině. Předtím naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy ovšem působila na trhu proti posilování koruny, a kurz tak držela kolem 27 korun za euro.