Soustavu státního zastupitelství čeká největší změna za posledních třicet let. Jak informuje server E15, o tom, zda u hospodářských a majetkových trestných činů a také korupce poškozující finanční zájmy EU budou padat obvinění a návrhy na obžaloby, začne od podzimu 2020 rozhodovat Úřad evropského veřejného žalobce v Lucemburku. Česko patří mezi dvacítku zemí, které s unijním nařízením i přes výhrady souhlasily.
Metodika policejního vyšetřování by měla zůstat beze změn. Nově začnou pracovat čeští žalobci vzešlí z výběrových řízení, kteří budou pověřeni plněním úkolů od evropského prokurátora. Mělo být jich být osm až deset. Další vyšlou unijní státy do kolektivního útvaru v Lucemburku.
„Budou dohledovým orgánem nad regionálními státními zástupci, kteří budou nadále aplikovat naše právní předpisy. Suverenitu ale ztratí tím, že budou podléhat evropskému žalobci,“ řekla deníku E15 šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová s tím, že se musí upravit zákon o státním zastupitelství a trestní řád.
Bradáčová vyloučila, že by unijní prokurátor zasahoval například do kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš a jeho rodina. Nařízení se bude týkat pouze nových případů.