Momentální prezident Miloš Zeman už se ani nesnaží nějak skrývat, že působí jako vlivový agent východních mocností, které mají vůči nám nepřátelský poměr. Ve prospěch Číny a Ruska pracuje pilně. Po vzoru nové generace ruských agentů už je mu taky celkem jedno, jakou má pověst a jestli to náhodou nebije do očí.
Nijak nepřekvapuje, že formou jakoby zpravodajství Zemanovy názory hned tlumočí nástroj kremelské propagandy web Sputnik.
Dočteme se tam v článku z 20. prosince: „‚Dukovany už byly postavené Rusy, Temelín ostatně také. Nezdá se, že by tyto dvě elektrárny nepracovaly a nepracovaly dobře. Ale já vám řeknu svůj pohled a mě vůbec nezajímá, jakou nálepku ta nabídka má. Mě zajímá, jaká je cena a jaké jsou technické parametry. Vy zajisté znáte, že čím více je uchazečů v nějakém tendru, tím lepší jsou podmínky a naopak. Takže ti, kdo chtějí redukovat tento tendr o dva uchazeče, poškozují národní zájmy České republiky, protože provokují zvýšení ceny na Dukovany, ať to bude kdokoliv. To znamená, zbudou tam tři, Korejci, Francouzi a Američané. Dodal bych, že to nejsou Američané, jak nevzdělaná média občas uvádí, protože už jsou to delší dobu Kanaďané. Westinghouse zbankrotoval a Kanaďané ho převzali,‘ uvedl prezident v rozhovoru pro CNN Prima News.“
A dále:
„Položte si otázku, co by se stalo, kdyby náhodou Rusové nebo Číňané vyhráli ten tendr. Myslím si, že by se nestalo nic podstatného. Museli by splnit podmínky, které byly v té smlouvě uzavřené, a to by bylo všechno. Pokud jde o vaši poznámku k bezpečnostním složkám, víte, vzhledem k tomu, že tyto složky podle mého názoru nepracují příliš efektivně, tak tady mají možnost, jak se zviditelnit, jak ukazovat, jak jsou důležité, ale ve skutečnosti je to normální soutěž. A v soutěži vyhrává ten nejlepší.“ Pak se taky pustil do oblasti, kde skutečně odborník není (není vlastně známo, na co kdy byl skutečný odborník), a soudí, že bezpečnostní parametry jsou dnes „často přehnané a zveličené“.
To nás skutečně uklidnilo.
Ne, pane Zemane, jsou důležitější věci než cena, která bude stejně podle dosavadní zkušenosti nejspíš nakonec značně vyšší. Jde o to, abychom se nestali obětí zahraničněpolitické strategie věčného prezidenta Vladimira Putina. Ten by rád získal do své sféry vlivu některé země pomocí energetické závislosti.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v rozhovoru pro Seznam Zprávy před necelým měsícem řekla:
„Tím, že si vyberete dodavatele, vybíráte za partnera i zemi jeho původu. A to skoro na sto let. To není nic jednoduchého, takhle si vybrat… Stačí se podívat na analogii Temelína a Dukovan. Pořád musí lidé z ČEZ nebo z Energoprojektu občas hezky běžet do Moskvy, když jde o něco v primárním okruhu… Ačkoliv při stavbě Dukovan před 40 lety jsme si 80 procent toho železa vyrobili doma a kontrolovali jsme stavbu, i tak o tom projektu nevíme úplně všechno. Tam je strašně důležité, že nestačí vědět jenom to, jak to udělat, ale proč to tak je. Proč to ten Rus tenkrát takhle navrhl. Oni jsou v tom opravdu vynikající, jenže stále více se ukazuje, že podstatná část toho byla v hlavách a notýscích na náčrtcích lidí, a dneska se to rekonstruuje velmi těžko… já mám ten ruský projekt za technicky vynikající. Co je ale slabina Rusů, a vždycky byla a zase znova se to ukazuje, je dokumentace toho projektu a předání všech možných bezpečnostních analýz. Podívejte se na aktuální stavbu Rosatomu v maďarském Paksu – vytvořit licenční dokumentaci podle toho, co se v Evropě nebo ve Spojených státech pokládá za standard, je pro Rusy velmi bolavá záležitost. A velmi namáhavá. Rusové navíc nemají dost lidí, kteří by byli schopní tu stavbu řídit kulturně podle západních standardů.“
K tomu snad není potřeba celkem nic dodávat.