Potopení ruské námořní chlouby ukrajinskými ozbrojenými silami bylo jedním z důležitých okamžiků pro vývoj probíhající války. Kreml totiž ztrátu křižníku Moskva, který měly potopit dvě rakety Ukrajinců, bral jako těžkou ránu pro svou válečnou propagandu. Nyní se ovšem objevila zpráva, která dává celému incidentu nový a děsivý rozměr.
Bývalý zpravodajec Dmitrij Škrebec totiž podle deníku Daily Mail tvrdí, že potopení křižníku má na svědomí ruská strana, která obětovala své vojáky, aby zakryla podrobnosti útoku na chloubu Putinova námořnictva. „Nemohli loď odtáhnout do Sevastopolu, protože by si všichni uvědomili, co se stalo. Tak ji přes noc z 13. na 14. dubna odtáhli dál na jih a potopili,“ je přesvědčen Škrebec, jehož dvacetiletý syn Jegor na palubě křižníku zemřel také.
„To je holá pravda. Děsivá, strašná pravda, a já to dokážu. Podívejte se na ty strašné bestie, které nám vládnou,” dodává. Armádní veterán se snaží Kreml donutit, aby v případě vlajkové lodi Černomořské flotily podnikl transparentní vyšetřování. Není totiž znám třeba ani počet vojáků, kteří při incidentu zemřeli.
„Chcete vědět, proč z Moskvy nepřežili žádní těžce zranění? Protože je potopili spolu s křižníkem,“ tvrdí Škrebec, kterému už bylo důrazně doporučeno, aby se do případu nepletl. Údajně byl sledován bezpečnostními službami a podroben výslechu kvůli smyšleným výhrůžkám bombovým útokem, které měl rozesílat.
Škrebec říká, že vyšetřovatele na něj poslaly ruské tajné služby poté, co veřejně kritizoval neodhalení skutečného počtu mrtvých na lodi Moskva. Ta měla 510 členů posádky, z nichž zhruba 300 byli branci.
„Někomu se zřejmě zdálo, že tragická smrt mého syna mnou dostatečně neotřásla,“ uvažuje bývalý podporovatel Vladimira Putina. „Neproběhly žádné záchranné akce. Důstojníci utekli z lodi jako krysy, námořníky opustili. Putin se bude zodpovídat osobně,“ vzkazuje bývalý voják. Jeho syn Jegor byl navíc na Moskvě, přestože ruský prezident sliboval, že odvedenci nebudou posíláni do vojenského konfliktu.
„Nechápu, proč všichni mlčí. Přišli jsme o vlajkovou loď, přišli jsme o lidi, a jako by se nic nestalo,“ diví se Škrebec. Jeho slova potvrzuje například fakt, že šéf Černomořské flotily admirál Igor Osipov se od potopení lodi na veřejnosti neobjevil.