Prezident Miloš Zeman po dvou měsících poprvé připustil, že odvolá ministra kultury Antonína Staňka. Jenže neřekl, jak se zachová dál, vládní krize proto nekončí. Zůstává příliš mnoho otazníků a tento manévr navíc nápadně signalizuje neformální dohodu s premiérem Andrejem Babišem.
[ctete postid=“258344″ title=“Blíží se vláda Zemanových „odborníků“? Babiš je v koncích a je ochotný skousnout vše“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Babiš-Hamáček-Staněk-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš opět otočil a popřel vše, co tvrdil před schůzkou s prezidentem “ permalink=“https://www.forum24.cz/blizi-se-vlada-zemanovych-odborniku-babis-je-v-koncich-a-je-ochotny-skousnout-vse/“]258344[/ctete]
Na poslední schůzce v Lánech měl prezident Miloš Zeman podle jeho slov usmiřovat předsedu ČSSD Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka. K tomu nedošlo, scénář byl na poslední chvíli upraven. Zeman původně hodlal ministra udržet ve funkci nejméně do té doby, než budou prošetřena jeho trestní oznámení kvůli hospodaření galerií vedených odvolanými řediteli Jiřím Fajtem a Michalem Soukupem. Co ho vedlo k tak náhlému obratu, kdy už na Staňkovi netrvá?
Změna původního scénáře
Žádná změna postoje prezidenta k přijetí demise ministra kultury nebyla patrná ještě před týdnem, kdy se sešel s Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem. Šéf ČSSD, který se kvůli nedůstojným podmínkám fungování strany ve vládě dostává pod stále větší tlak zdola, poté neskrýval vážné pochybnosti o dalším vývoji.
Nulový optimismus umocnilo následné tiskové prohlášení Hradu: „Ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém resortu. Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako vláda odborníků, by neměl být ministrem ten, kdo nezná problematiku svého rezortu.“
Najednou je odvážný ministr „odhalující korupci“, byť ji zatím nikdo neprokázal (a není jasné, jestli vůbec někdy prokáže), bez mrknutí oka hozen přes palubu. Nejspíš to podle jeho rozpačitého chování na následném tiskovém brífinku nečekal ani on sám. Druhá část prezidentova prohlášení ovšem nadále platí.
Babišův nový plán
Tento postup ovšem příliš okatě připomíná scénář, který zveřejnil deník Právo (10. 7. 2019, „Babišův nový plán: Staněk skončí, místo Šmardy nové jméno“) den před schůzkou prezidenta Zemana a premiéra Babiše, poprvé v této věci mezi čtyřma očima. V souvislosti s vládní krizí, jak už to bývá, se vynořila celá řada spekulací, tato ovšem nyní nabývá konkrétní podoby.
Jak už výmluvně napovídá samotný titulek, zveřejnil deník plán premiéra Babiše, který chtěl na inkriminované schůzce navrhnout prezidentu Zemanovi: Odchod ministra kultury Antonína Staňka, sociální demokracie na post navrhne někoho jiného než svého místopředsedu Michala Šmardu a vláda přežije.
Právu to potvrdil „důvěryhodný zdroj z okolí premiéra“ s tím, že Staňkův odchod by měl být oznámen po následném setkání s prezidentem a předsedou ČSSD. „Jde o to, jestli sociální demokracie bude dál trvat na Šmardovi, který přes Zemana zřejmě neprojde, anebo navrhne někoho jiného. Pokud ano, tak by prezident Staňka dál nedržel,“ uvedl zdroj s tím, že by mělo jít o přijatelný kompromis.
O nás bez nás
Nyní se tento „Babišův plán“ podivuhodnou „shodou okolností“ naplňuje. Má ovšem jednu velkou slabinu. Premiér nic takového předem neprojednal s vedením sociální demokracie. Naopak se veřejně dušuje, že bude postupovat podle Ústavy, trvat na demisi Staňka a v souladu s koaliční smlouvou hájit nástup Šmardy.
Je totiž jasné, že takový plán, pokud byl myšlen vážně, v ČSSD narazí na velmi mnoho odpůrců, kteří z principu nepřipouštějí kádrování svých nominantů do vlády, navíc stylem „o nás bez nás“.
„Jestli takový plán existuje, tak nám o něm měl pan premiér nejdříve říct,“ řekl před touto schůzkou Právu místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Podle něj neexistuje důvod, proč by se za Šmardu měla hledat jakákoliv náhrada. Jiný kandidát nepřipadá v úvahu ani pro šéfa poslanců Jana Chvojku, a podobně se vyjadřuje většina oslovených sociálních demokratů, s výjimkou Zimoly a Haška.
Leccos naznačil premiérův výstup po schůzce s prezidentem. „Má pozitivní názor na pana Staňka a pana Šmardu nepovažuje za ideálního kandidáta na post ministra kultury. Názor prezidenta sdílím, respektuji ale názor sociální demokracie a postupuji striktně podle koaliční smlouvy,“ řekl Babiš.
Tím ovšem velmi rozladil ČSSD. Fakticky přistoupil na Zemanovu hru, neprosadil jejího kandidáta, a ještě mu dal za pravdu, že se do funkce ministra nehodí. Hamáčkovo následné jednání s prezidentem na tomto pohledu nic nezměnilo. Jaká je dnes situace?
Míč na straně ČSSD
Do příznivější situace se přijetím Staňkovy demise dostali Zeman s Babišem, což je zjevný cíl této transakce. Prezident částečně otupil ostří chystané ústavní žaloby, o které bude 24. července hlasovat senát. Měla zde stále větší šanci projít, protože její podporu začali zvažovat i senátoři ČSSD.
Tím by se zvýraznila protiústavnost prezidentova počínání, jakkoli nebyla jistá následná podpora ústavní většiny ve sněmovně, potřebná k platnosti žaloby. Faktem ale zůstává, že důvodů pro její podání je víc, a dlouhodobé blokování demise Staňka bylo jen aktuální třešničkou na dortu.
Z ústavní odpovědnosti se vyvlékl i šéf ANO, který už není aktuálně tlačen k podání kompetenční žaloby na prezidenta kvůli nečinnosti. Zároveň je míč přehozen na stranu koaliční ČSSD, která má za těchto okolností nelehké rozhodnutí o pokračování — jak premiér tvrdí — „úspěšné“ vlády ve svých rukou. Polemiky ve vnitřně rozdělené ČSSD navíc momentálně překrývají jeho osobní problémy s auditem a trestním stíháním.
Zdánlivý Zemanův ústupek skrývá nemalá úskalí. Především není vůbec jisté, zda bude ochoten jmenovat Michala Šmardu Staňkovým nástupcem. Tedy hlavní důvod vládní krize, schopnost ČSSD prosadit svého kandidáta, dosud není zažehnán. Výhrady ke Šmardově odbornosti jsou absurdní. Na ministrovi záleží, jak si zorganizuje svůj expertní tým. Do té doby neviditelný Staněk se kulturou nikdy vážně nezabýval, což jsou výhrady, které Zeman adresoval Šmardovi.
Co za to?
Nepřijatelné je už prezidentovo vyčkávání s přijetím nominace Šmardy, jak dopadne jednání širšího šedesátihlavého předsednictva ČSSD, které bude rozhodovat o dalším postupu, včetně varianty opuštění vládní koalice. Tato pravomoc je v rukou předsedy ČSSD a byla posvěcena užším vedením.
[ctete postid=“259317″ title=“Příliš „drahý“ ministr Staněk. Jsou za vládní krizí obchodní zájmy poradce Nejedlého?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Nejedlý-Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš na audienci u prezidenta Zemana znovu neuspěl. Zákopová válka s Hradem “ permalink=“https://www.forum24.cz/prilis-drahy-ministr-stanek-jsou-za-vladni-krizi-obchodni-zajmy-poradce-nejedleho/“]259317[/ctete]
Ani poslední vývoj proto nezviklal sílící hlasy volající po ukončení vládního angažmá, kde sociální demokracie platí za nedůstojné otloukánky. Zemanovo počínání ostatně nesleduje nic jiného, než ji oslabit, potupit a nejlépe úplně odstranit z vlády, kam by dosadil svoje ministry.
Může se tak snadno stát, že se předsednictvo shodne na Šmardovi, a prezident Zeman bude následně pokračovat v drahotách se zdůvodněním, „já jsem vás varoval“. Nelze si totiž příliš představit, že by ustoupil i v této věci, jelikož by poté jeho dvouměsíční otálení s výměnou ministra postrádalo jakýkoli smysl a přiznal by jen svoji nekompetenci.
Proto si Zeman vytvořil osmnáctidenní prostor pro vyjednávání, ve kterém bude tlačit ČSSD ke zdi a klást si podmínky, pokud situaci na Ministerstvu kultury definitivně odblokuje. Mohou být jak personální v podobě jemu milejšího ministra, tak v rovině věcného plnění, kde může mít Hrad svoje naprosto konkrétní představy.
[ctete postid=“258908″ title=“Koller, Černý, Rakušan. Předplaťte si Revue FORUM a budete mít číslo s rozhovory ve schránce“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/clanek_souhrne-385×230.jpg“ excerpt=“Zpěvák David Koller, publicista Jiří Černý a předseda Starostů a nezávislých Vít “ permalink=“https://www.forum24.cz/koller-cerny-rakusan-predplatte-si-revue-forum-a-budete-mit-cislo-s-rozhovory-ve-schrance/“]258908[/ctete]
Lichvářské úroky
ČSSD se může obávat toho, že 31. července, kdy má Staněk odejít z úřadu, nebude jasno o jeho nástupci. Bude v takovém případě Hamáček znovu pověřen řízením druhého rezortu, jako v případě už jednou odehrané několikaměsíční frašky s podobně vetovaným kandidátem na post ministra zahraničí Pochem?
Sociální demokracii v každém případě čeká nelehké rozhodování. Už nyní je jisté, že za riskantní vstup do vlády platí příliš vysoké úroky dvěma lichvářům, kteří se neštítí vůbec ničeho. A vždycky budou bezohledně hájit především vlastní zájmy.