Kurilské ostrovy jsou japonským územím, které je nezákonně anektováno Ruskem, prohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Kurily jsou územím Japonska okupovaným Ruskem, prohlásila oficiálně Ukrajina, která má sama bohaté zkušenosti s anektováním kusu svého území Putinovým Ruskem. Již v roce 2014 takto Rusové obsadili Krym a před pár dny se pokusili prohlásit anektovaná území na východě Ukrajiny za součást Ruska.

Prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret, který jasně označuje Kurilské ostrovy za území Japonska, „která jsou nadále pod okupací Ruské federace“.

(Týdeník FORUM)

„Ukrajina znovu potvrzuje svůj respekt k suverenitě a územní celistvosti Japonska, včetně jeho Severních teritorií, která jsou nadále pod okupací Ruské federace,“ píše se ve vydaném dokumentu.

Zelenskyj zároveň nařídil vládě Ukrajiny, aby ve své práci vycházela „z pozice, že Severní teritoria jsou nedílnou součástí suverénního území Japonského císařství“.

Ve videoposelství ze 7. října označil Volodymyr Zelenskyj toto rozhodnutí za „spravedlivé, právně bezúhonné“ a také „historické“. Zároveň vyzval ostatní země světa, aby učinily stejné rozhodnutí a Kurilské ostrovy oficiálně označily za součást Japonska.

Jižní Kurilské ostrovy anektoval tehdejší Sovětský svaz po druhé světové válce. Již před 66 lety, v roce 1956, pak SSSR podepsal s Japonskem mírovou deklaraci, v níž slíbil navrácení ostrovů Šikotan a Habomai, ale až v okamžiku, kdy strany uzavřou mírovou smlouvu. Smlouva však nebyla nikdy podepsána a v následujících letech japonské úřady trvaly na navrácení všech ostrovů.

V březnu letošního roku, poté, co se Japonsko připojilo k zemím uplatňujícím vůči Rusku sankce, Putin zastavil jakákoliv jednání s Japonskem o mírové smlouvě. A japonské ministerstvo zahraničí o měsíc později označilo  Kurilské ostrovy za „nezákonně okupované“ japonské území.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články