„Mírový vzorec“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nikam nevede, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání Rady bezpečnosti OSN věnovaném Ukrajině. Podle něj je třeba odstranit současnou ukrajinskou vládu.
Lavrov tvrdí, že všechny podobné mírové návrhy nevedou k řešení konfliktu. Kyjev je údajně využívá k pokračování ve vojenských akcích a odčerpávání peněz ze západních zemí.
„Čím dříve si to Washington, Londýn, Paříž a Brusel uvědomí, tím lépe pro Ukrajinu i pro Západ, kterému křížové tažení proti Rusku již přineslo reputační a existenční rizika. Radím vám, abyste tomu naslouchali, dokud je ještě čas,“ napomíná Lavrov západní země.
Podle Lavrova Rusko neodmítá mírové urovnání situace, ale současně prý nelze hovořit o udržení vůdců „kyjevského režimu“ u moci.
„Přesně tak, jak by měli žít bratři a dobří sousedé, budou i Rusové a Ukrajinci žít po realizaci cílů speciální operace,“ tvrdí ministr, který o válce proti Ukrajině mluví oficiální terminologií a nazývá ji speciální operací. Podle něj se nebude vést dialog o tom, jak ponechat u moci vůdce „kyjevského režimu“, ale jak překonat „dědictví desetiletí ničení a drancování země a násilí na jejím obyvatelstvu“.
Již dříve Lavrov prohlásil, že konflikt na Ukrajině není veden v zájmu ukrajinského lidu, ale proto, aby se zalíbil Anglosasům a kyjevskému režimu, který se bojí ztráty moci. Ministr uvedl, že kyjevská vláda („kyjevskaja věrchuška“) „je se Západem svázána kruhovým poutem. Bojí se, že bude druhý den po skončení konfliktu smetena.“
„Žádost Ruska o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN na 22. ledna k projednání dodávek zbraní na Ukrajinu a Lavrovovo využití tohoto zasedání k propagaci různých kremelských informačních operací je pravděpodobně pokusem legitimizovat tyto kremelské narativy, propagovat je na světové scéně a přesvědčit mezinárodní partnery, aby přestali posílat zbraně na Ukrajinu,“ píše ukrajinský list Pravda.
Rusko nazývá invazi na Ukrajině zahájenou v únoru 2022 „speciální vojenská operace“. Moskva shromáždila vojáky pro invazi již na podzim roku 2021, ale tehdy Putinův režim tvrdil, že se jedná jen o vojenské cvičení a těsně před vpádem Kreml tvrdil, že se vojáci již „stahují“. Invaze pak byla zdůvodněna potřebou ochránit ruskojazyčné obyvatele Ukrajiny.
Tažení na hlavní město Kyjev, které se nezdařilo, bylo odůvodněno potřebou „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny, čímž se podle západních a ukrajinských komentátorů míní svržení ukrajinské vlády a zničení jejích obranných sil. Masakry civilního obyvatelstva prováděné pozemní armádou Rusko popírá, nebo je svádí na ukrajinskou armádu a útoky na civilní objekty raketami a drony označuje za zásahy vojenských cílů nebo důsledek činnosti ukrajinské protiletecké obrany. Ukrajinská strana odmítá přistoupit na rozhovory o příměří, dokud okupační vojska neopustí ukrajinské území.