USA začaly posílat na Ukrajinu rakety ATACMS s doletem až 300 kilometrů. Máme dostatek raket a jejich výroba běží dostatečně rychle, abychom je mohli dodávat Ukrajině a zároveň udrželi jejich skladové zásoby na úrovni zaručující naši bezpečnost, prohlásili jejich představitelé. Přestože podle vyjádření poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana je má Ukrajina používat pouze na svém území, americký ministr obrany Lloyd Austin při obdobné otázce neodolal úsměvu.
„Představitelé (státu, pozn. red.) dříve vyjadřovali obavy, že Ukrajina může zkusit odpálit ATACMS na Rusko, nebo že jich není dost v amerických skladech. Ovlivnilo něco z toho vaše rozhodování poskytnout ATACMS dlouhého doletu?“ zeptali se novináři amerického ministra obrany Lloyda Austina během páteční tiskové konference.
Austin je nejprve ujistil, že skladové zásoby USA mu leží na srdci a že v tomto ohledu se Amerika nemusí ničeho obávat. Poté obrátil pozornost k úvodní části otázky. „Je na nich, jak a kdy je použijí, a my doufáme, že s nimi a s dalšími věcmi dosáhnou dost pěkných výsledků,“ prohlásil po krátké pauze věnované potměšile vyhlížejícímu úsměvu Austin na adresu Ukrajinců.
Vtipný moment neunikl ukrajinskému blogerovi Ihoru Suškovi, který na svém účtu na sociální síti X zachytil krátký sestřih vystoupení Austina a Sullivana. „Po pauze věnované ostýchavému úsměvu americký ministr obrany Lloyd Austin přímo protiřečil předchozímu tvrzení poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, že rakety ATACMS dlouhého dosahu dodané Ukrajině jsou k užití pouze nad ukrajinským suverénním územím,“ píše Suško, jehož příspěvek zatím vidělo asi 700 tisíc uživatelů.
Podle agentury AP Američané dodali rakety na Ukrajinu již v minulých týdnech a tamní ozbrojené síly je zatím použily nejméně dvakrát, a sice při útoku na letiště Džankoj na Krymu a také v noci na minulou středu, během útoku na Berďansk v okupované části Záporožské oblasti. Aktuálně komentátoři hovoří o možném dalším úderu, který v noci na úterý směřoval opět na Krym a jehož cílem měla být tamní protivzdušná obrana a patrně opět letiště Džankoj.
Nové střely mají se skoro 300 kilometry téměř dvojnásobný dolet oproti těm, které Spojené státy dodávaly Ukrajině od loňského října, a Kyjev o ně velmi usiloval. V Bidenově administrativě se o jejich poskytnutí podle agentury Reuters debatovalo několik měsíců.