Maďarsko bude vetovat unijní sankce proti Rusku, vzkázal premiér Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán (Evropská unie)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: Evropská unie

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek ve státním rádiu prohlásil, že Maďarsko bude jakékoliv sankce Evropské unie vůči Rusku v oblasti jaderné energetiky vetovat. Nepřipadá to podle něj v úvahu. S ruskou jadernou energií má totiž země své plány. Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajina vyzvala všech 27 členských států, aby do sankcí zahrnuly ruskou státní jadernou energetickou společnost Rosatom, na kterou Západ neuvalil sankce od začátku invaze. Maďarsko to ovšem zablokovalo. V Rusku má totiž jadernou elektrárnu, kterou plánuje o Rosatom rozšířit.

Kampaň Andreje Babiše (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24)

„Nedovolíme, aby se plán na zahrnutí jaderné energie do sankcí uskutečnil,“ řekl maďarský premiér. „To nepřipadá v úvahu,“ dodal. V rozhovoru zopakoval, že sankce na jadernou energii „zjevně musí být vetovány“.

Maďarská jaderná elektrárna Paks má čtyři malé ruské reaktory VVER 440 s kombinovanou kapacitou asi 2000 megawattů, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987. Vyrábí asi polovinu své energie a jaderné palivo získává elektrárna z Ruska. Na základě dohody podepsané v roce 2014 s Ruskem má Maďarsko za cíl rozšířit elektrárnu Paks o dva reaktory VVER ruské výroby s kapacitou 1,2 gigawattu.

Maďarsko jako jeden ze členů Evropské unie sankce vůči Rusku za jeho invazi na sousední Ukrajinu opakovaně kritizuje. Nemají prý dostatečný efekt. Zatímco evropské ekonomiky riskují, Rusko se sankcemi nepodařilo smysluplně oslabit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články