Mají ho za hospodského, podniká přitom až v Rusku. Šéf iniciativy Chcípl PES je majitelem několika firem

Šéf iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert (ČTK/Kamaryt Michal)

Šéf iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert | FOTO: ČTK/Kamaryt Michal

Šéf iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert je známý především jako majitel restaurace u pražského rybníku Šeberák, který se nechtěl podřídit vládním nařízením pro boj s koronavirem a svůj podnik odmítal uzavřít. Část veřejnosti ho proto vnímá jako obyčejného hostinského, kterého restrikce přivedly téměř na mizinu. Jak ale vyplývá z obchodního rejstříku, opak je pravdou. Olbert totiž roky vystupuje hned v několika úspěšných firmách se zakázkami v zahraničí. 

Ve veřejně dostupném obchodním rejstříku najdeme jméno Jakub Olbert hned několikrát. Je majitelem firem S.O.S. Dekorace, Pohoda Team, Bert solutions a Bert Group. První zmíněná společnost se v minulých letech, poprvé v roce 2006, podílela na výzdobě vánočních trhů a vánočních stromů na Staroměstském náměstí v Praze. Firma působí také v Rusku, kde má sídlo v Petrohradu.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

O svých aktivitách v Rusku Olbert hovořil pro web Podnikatel.cz, kde mimo jiné vylíčil, jak jeho firma nakupovala v Číně a postupně se etablovala právě v Rusku a v takzvaných postsovětských zemích. „Není to tam vůbec snadné,“ řekl Olbert.

„Jakožto majitel v Rusku působící firmy musím mít jejich pracovní povolení, složit zkoušku z ruštiny, ale třeba i podstoupit testy na AIDS a tak dále. Navíc musím podle zákona minimálně tři měsíce v roce v Rusku pobývat,“ popsal v roce 2017 současný šéf iniciativy Chcípl PES. „Lidé jsou tam ještě ochotní pracovat rukama a jsou obětaví, to už na Západě i u nás hodně vymizelo. Navíc nás pořád považují za bratry,“ dodal tehdy pochvalně.

Olbertova firma se podílela také na tvorbě filmových kulis ke známým snímkům Kletba bratří Grimmů nebo Letopisy Narnie. „Filmové zakázky jsou dobře placené,“ pochvaloval si. K zakázkám patřila i výzdoba pražského plaveckého areálu Aquapalace Čestlice či aquaparku v Popradu na Slovensku nebo expozice v pavilonu hrochů a slonů v pražské zoologické zahradě. Své podnikání chce, jak se vyjádřil, dál vylepšovat a rozvíjet, k jeho snům prý patří například „blýsknout se na Rudém náměstí v Moskvě“.

Iniciativa Chcípl PES vznikla za minulé vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) na protest proti restrikcím zaváděným v reakci na pandemii covidu-19.

Autorka je členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články