Maláčová se Středulou si povídali o práci. Lidé jim to nevěří. Chtěli by vidět odborového předáka u soustruhu

Print screen FB Jany Maláčové

Jana Maláčová a Josef Středula | FOTO: Print screen FB Jany Maláčové

Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová začala natáčet videa o práci a její budoucnosti. První bylo s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou. To o obou svých aktérech povědělo mnohem více, než by asi chtěli. 

Jana Maláčová na úvod svého rozhovoru s odborovým předákem vysvětlila, že se rozhodla točit videa s lidmi, kteří mají k práci co říct, protože v České republice se málo diskutuje o tom, co čeká práci v budoucnosti. A ráda by tuhle debatu oživila. To se nakonec podařilo, byť výsledek je spíše úsměvný.

archiv

Začalo to hned první otázkou. Ze všeho nejdříve se ministryně Maláčová šéfa odborů Středuly, kterého oslovovala familiérně Josefe, zeptala: „Co se ti vybaví, když se řekne práce?“ Co byste asi na takovou otázku odpověděli, kdyby vám ji někdo položil? Jaká by byla vaše odpověď na něco, co je každodenní součástí našeho života a co si většina z nás spojuje s různou mírou sebeomezení, námahy či stresu a samozřejmě se všemožnými povinnostmi?

Předseda odborářů má ale úplně jiné asociace. Práce mu evokuje dětství. Nevím, jak to máte vy, ale mě by při slově práce dětství napadlo asi jako úplně poslední nebo přesněji řečeno by mi pravděpodobně vůbec nenapadlo a nikdy bych si ho s prací nespojil. Středulovi však na mysli okamžitě vytanulo dětství.

Když se řekne práce, vybaví se mu tohle: „Pro mě je to asi vzpomínka na mé mládí, protože my jako děti jsme pracovali v zahradnictví. Mí rodiče měli zahradnictví a vlastně to byla taková každodenní činnost, ráno zalévat, potom vše, co bylo spojeno s tou zahradou, prodávat a vše spojeno. Takže pro mě práce je spíš vzpomínka na to fyzično, ale ve chvíli, kdy jsem začal dělat práci, která není fyzická, tak jsem si uvědomil, že vlastně je to ještě možná někdy těžší.“

Vzájemná PR výpomoc

V uvedeném rozhovoru se toho ale dozvíme mnohem více. Například co si o práci myslí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová: „Pro mě je práce jeden ze smyslů života. Nevím, jestli to mají tak všichni, ale ten pocit, který přichází po dobře odvedené práci, se máločemu vyrovná. Takovéto, abych toho pak nelitovala, uspokojení z dobře provedené práce je velmi příjemné, ale práce musí být také dobře placená, že jo, aby člověk z ní mohl přežít,“ zdůraznila místopředsedkyně sociálních demokratů.

FB Tomáše Petříčka

A posléze následovala další otázka Jany Maláčové na Josefa Středulu: „Myslíš si, že v Česku platí, že poctivou prací se člověk dobře uživí?“ A šéf odborů odpověděl přesně tak, jak by člověk čekal, že předseda Českomoravské konfederace odborových svazů odpoví: „Jestli to platit nebude, budeme mít velký problém, protože to bude souviset třeba i s politickými změnami. V této chvíli se obávám, že to ne vždy platí.“

Jistě, v rozhovoru se objeví i obsažnější myšlenky, ale je jich jako šafránu. Člověka napadne, že kdyby video nevzniklo, vůbec nic by se nestalo. Ve skutečnosti nejde o nic jiného než o takovou vzájemnou PR výpomoc, kdy Středula pomáhá ukázat, jak pracujícím usnadňuje život Maláčová, a ta pro změnu poukazuje na to, jak dobře to s nimi myslí odbory a jejich šéf.

Celé je to pak zabalené do slov oslavujících samotné pracující, kteří to všechno stejně nakonec zaplatí. A víte, co podle Středuly covid nově přinesl? To, že je třeba si vážit každé profese. Opravdu každé? Občané komentující video na facebookovém profilu Jany Maláčové si to úplně nemyslí. Ostatně jejich reakce na zmíněný rozhovor jsou více než výmluvné.

„Pana Středulu si občané s opravdovou prací asi příliš nespojují. Asi by k vyvrácení této všeobecně rozšířené mýlky pomohl klip, kde by p. Středula ukázal v praxi své manuální dovednosti např. u soustruhu nebo v jakémkoliv procesu výroby např. v automobilce, pekárně, v masném průmyslu při zpracování masa atp.,“ uvedl jeden z komentujících.

Umělý a vykonstruovaný příval slov

Jiný k videu napsal: „Já jsem to viděl. Větší zoufalost tu snad ještě nebyla. Tahle země letí rychlostí světla rovnou do p**le a vy se zabejváte procházkama po náplavce a tlacháním o ničem. Vy ale žijete v úplně jiný realitě…“

archiv FORUM 24

Další občan svůj komentář vztáhl k celé České straně sociálně demokratické: „Také nebude pro ČSSD moc dobré, když těm v současnosti ‚postradatelným zaměstnancům‘ budou nabízet rady k jejich dalšímu pracovnímu uplatnění lidé, jako je třeba pan Zaorálek, který strávil minimálně posledních 30 let ve vrcholové politice a jistě ho nikdy během té doby nepotkalo, že by mu plat v plné výši nedorazil včas na jeho bankovní účet.“

Ve výše uvedené zpětné vazbě, které se ministryni Janě Maláčové dostalo na její video s předsedou odborů Josefem Středulou, se možná nakonec skrývá odpověď na otázku, proč jsou volební preference sociálně-demokratické strany tam, kde jsou. Občané už zkrátka mají dost přívalu slov, kterým je sociální demokraté neustále zahrnují.

Připadá jim, že jsou umělá, vykonstruovaná, napsaná PR odborníky a neodpovídají jejich životní realitě a zkušenosti a spíše vycházejí buď z reality těch, kteří místopředsedkyni sociální demokracie radí, nebo z její vlastní. Proto lidem ministryně Maláčová a její strana připadá tak vzdálená a nemají důvod ji volit.

U Josefa Středuly je to něco podobného, jako by mu hájení práv pracujících nějak nevěřili. Bude zajímavé sledovat, kolik občanů ho bude volit, pokud se rozhodne kandidovat na prezidenta republiky, jak o tom uvažuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner