Babišův ministr obrany Lubomír Metnar jako člen vlády schvaloval nařízení o uzavření některých prodejen, dopadající na statisíce podnikatelů a živnostníků v maloobchodu. V okamžiku, kdy měl svůj postoj obhájit, ale působil dojmem člověka ztraceného v čase i prostoru.
Uzavření obchodů kromě prodejen potravin, drogerie a některého dalšího sortimentu má – možná nechtěně – diskriminační charakter, kdy v konečném důsledku zvýhodňuje supermarkety před malými či specializovanými obchody. Namístě by bylo si takové opatření obhájit, má-li být ještě nadále v platnosti. Metnar však místo toho v pondělí v pořadu České televize Události, komentáře vyzdvihoval potřebu klidu ve společnosti a dotazy po smyslu nařízené uzavírky části obchodů odbýval podrážděným opakováním proklamace, že je nebude zpochybňovat. Nic takového po něm ovšem nikdo nechtěl. Metnar, který zjevně ani nevěděl, proč pro předmětné nařízení hlasoval, tím vyslal signál, že je mu osud živnostníků v podstatě volný. Reakce podnikatelů a živnostníků na sebe nenechala dlouho čekat a nezodpovězené dotazy moderátorky mu adresují v otevřeném dopise, který je uveřejněný níže pod tímto komentářem.
S nařízením o uzavření některých prodejen je ten problém, že supermarkety na své velké ploše kromě chleba, másla a mýdla prodávají např. i tříkolky a primalex, zatímco hračkářství, prodejny s barvou a spousta dalších musí mít zavřeno. Jakousi smolnou výjimkou z výjimek jsou pak tzv. farmářské trhy, jejichž pořádání vláda zatrhla bez ohledu na to, že se na nich prodávají především potraviny. Předmětné nařízení má ale i bez toho nerovný dopad, který logicky vzbuzuje nevoli veřejnosti a zakládá k pochybnostem. Že tu není něco v pořádku, jasně konstatoval i senát, který přijal výraznou většinou hlasů stanovisko, v němž nařízení o zavření obchodů v jeho stávající podobě označil za protiústavní.
Metnar by si měl být vědom závažných dopadů, které má předmětná restrikce na podnikatele a živnostníky, měl by umět vysvětlit její důvod, a obhájit si tak své souhlasné stanovisko k ní. Namísto toho ovšem v uvedeném televizním rozhovoru jen opakovaně demagogicky podsouval moderátorce, že po něm snad požaduje, aby dané opatření zpochybňoval. „Ode mě nečekejte kritiku tady v tom,“ dezinterpretoval dotaz po epidemiologickém opodstatnění uzavření malých prodejen při přetrvávajícím provozu těch velkých. Metnar na sebe během předmětného rozhovoru bezděky prozradil, že pro danou restrikci hlasoval i přesto, že nerozumí její podstatě. To lze možná výjimečně přejít u ministrů, kteří se s danou problematikou běžně nesetkávají, v případě člena Rady vlády pro zdravotní rizika Metnara ale pro žádnou podobnou shovívavost nezbývá prostor.
Metnar se definitivně odkopal jako pouhé hlasovací zařízení v momentě, kdy moderátorce na přímý dotaz potvrdil, že v malých obchodech se nákaza šíří, zatímco v supermarketech nikoliv. Nijak to ovšem nedoložil a nejspíš ani nedoloží – zjevně lhal. Má-li totiž předmětné opatření nějaké opodstatnění, pak ve snaze předejít koncentraci lidí v obchodech, v nichž nejde koupit to úplně nejnutnější. Bylo by dobré, kdyby představitel výkonné moci dokázal do polemiky o efektu této strategie vnést jakýkoli opěrný bod v podobě konkrétních zjištění. To by ale člověk od Babišova týmu, jehož členy kvalifikuje téměř výhradně jen loajalita k dotačnímu magnátovi v jeho čele, chtěl zjevně příliš.
Ubíjející éra tzv. normalizace, v níž Metnar nejspíše myšlenkově zamrzl, už naštěstí dávno skončila, a tak se klidu, po němž ministr volá, asi nedočká. Metnar totiž má co vysvětlovat a společnost, o jejíž rozpoložení projevil starost, potřebuje právě v dnešní rozjitřené době znát odpovědi. Obava, že za ni rozhoduje jen jakési netečné hlasovací zařízení, jí ke klidu rozhodně nepřidá.
Na ministra Metnara se obracejí živnostníci a podnikatelé prostřednictvím Podnikatelských odborů následujícím otevřeným dopisem:
Vážený pane ministře,
dne 23. 11. 2020 jste v pořadu České televize Události, komentáře na dotaz moderátorky uvedl, že zatímco v supermarketech a hypermarketech k přenosu nákazy nedocházelo, v malých obchodech ano. Tento svůj výrok jste navíc podpořil tvrzením o existenci analýz a prezentací, které Vám byly opakovaně předkládány jako podklad pro Vaše tvrzení a rozhodování.
Jste jediný, kdo takto explicitně označil živnostníky a drobné podnikatele za původce a šiřitele onemocnění covid-19 v zemi. Protože jako vrcholný ústavní činitel jistě dodržujete Ústavu ČR, chápete, že takové tvrzení je závažným obviněním jedné konkrétní skupiny občanů ČR. Krátce před listopadem 1989 jste podobný slib věrnosti dal Československé socialistické republice a jako člen Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti bránil socialistické zřízení před „nekalými živly“. Proto doufáme, že pro Vás nejsou nyní podnikatelé a živnostníci takovými „nekalými živly“ a že máte pro svoje tvrzení konkrétní a nevyvratitelné důkazy.
Opatření, která jste osobně schválil, se dotýkají stovek tisíc živnostníků a drobných podnikatelů, kterým je znemožněno podnikat. Je tak ohrožena nejen jejich práce, ale i životní podmínky jejich rodin. Kroky s takto vážnými důsledky nelze činit bez řádného zdůvodnění, vysvětlení a doložení jejich příčin. Proto Vás ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím žádáme o okamžité zpřístupnění zmíněných analýz a prezentací, včetně veškerých souvisejících dat, informací a podkladů. Zároveň Vás ve smyslu výše uvedeného zákona žádáme o zveřejnění autorů těchto analýz, data, kdy byly předkládány a schvalovány, a jmen jejich objednatelů. Vzhledem k veřejnému zájmu zasíláme stejnou žádost i Úřadu vlády, Bezpečnostní radě státu a Radě vlády pro zdravotní rizika. Stejnou žádost zasíláme i Ministerstvu zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky, protože z jejich veřejně dostupných dat žádná informace o tom, že k nákaze dochází v malých obchodech, a nikoli v hypermarketech, nevyplývá.
Autorem otevřeného dopisu je Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s.