V jistou chvíli se pro Michala Ambrože změnilo v životě úplně všechno. Bojoval s vážnou nemocí. Spoluhráči v jeho kapele se dohodli, že chtějí pokračovat bez něj. Ze všeho se dostal. Vydal povedenou desku a s novou kapelou nyní dokončuje očekávané druhé sólové album. V rozhovoru pro Revue FORUM se Michal Ambrož rozpovídal nejen o chystané desce, ale i o 80. letech, kdy komunisté zakázali jeho Jasnou páku. A došlo také na názory na současnou politickou situaci.
Vy teď dokončujete novou desku. S kým točíte a co točíte?
Je to moje druhá sólová deska, ale bude to tentokrát pod hlavičkou Hudba Praha a Michal Ambrož.
Na rozdíl od první desky, se kterou mi pomohli lidé, kteří jen hostovali, je to tentokrát kapela, kterou dal dohromady kapelník a dlouholetý spoluhráč Radovan Jelínek a už téměř dva roky s ní koncertujeme. Budou tam nové skladby. Na minulé desce byly většinou písničky, které buď už někdy vyšly, nebo byly tak někde zastrčené. David Koller to tentokrát neprodukuje, ale je hlavní poradce a arbitr.
Pomáhá vám David Koller i přímo v kapele? Usedl k bicím?
David hraje pouze v Jasné Páce, v Hudbě Praha s námi na koncertech na bicí hraje Martin Kopřiva.
Kdy má deska vyjít?
Odevzdat materiál máme na konci března a v dubnu je křest.
Bude i vinyl?
Rádi bychom, snad se dohodneme.
Takže se fanoušci mohou těšit na turné s novou deskou?
V dubnu bude koncertní šňůra. Naplánovány jsou dva křty v Akropoli. Zahrajeme v Brně na Flédě, v plánu je Chrudim, Liberec, Havlíčkův Brod a další místa. Vše bude na Facebooku.
Čím se teď cítíte nejvíce být? Textařem, skladatelem, muzikantem nebo rozhlasovým moderátorem?
No, od všeho trochu. V tuhle chvíli, kdy chystáme desku, jsem asi nejvíce muzikant, skladatel, textař.
Na desku skládáte výhradně vy?
V nové sestavě se vykrystalizovala sestava autorů, kteří mi dodávají písničky, na kterých pracuju. V některých případech jsem spoluautorem hudby, a kromě dvou písní jsem u všech autorem textů. Ty výjimky jsou jeden text od J. H. Krchovského a jeden od Petra Váši.
Jak je deska laděná? Navážete na tvorbu z 80. let, která nebyla vždy veselá, často byla dost neveselá?
Myslím si, že nová deska v určitých momentech navazuje. Ale ta nová muzika je trochu odlišná. Spíše se přizpůsobuji ostatním členům kapely a ti jsou o dvacet i více let mladší.
Sešli jsme se pár týdnů po výročí upálení Jana Palacha. Vám bylo v roce 1969 15 let. Jak na tu dobu vzpomínáte?
Samozřejmě že vzpomínám. Nežil jsem v Praze, bydleli jsme na venkově. Moji rodiče na normalizaci tvrdě doplatili. Moje máma, středoškolská profesorka, skončila jako krmička prasat. Ještě předtím ji vyhnali na pole. Jen kvůli tomu, aby si málo vydělala. Táta byl propagační výtvarník, toho se to tolik nedotklo, ale byla to těžká doba. Byla to hrůza. A to, co přišlo potom, bylo ještě horší. Sedmdesátá léta byla čisté peklo.
Na relativizaci pojmů pravda a lež a na rozdělování společnosti má v České republice velký podíl i Miloš Zeman, jak ho hodnotíte?
Pan inženýr Zeman je pro mě groteskní postava. Já jsem mu nefandil nikdy a teď už vůbec ne. Je to do sebe zahleděný, sebestředný, poblázněný stařec. Strašně jsem ocenil, že u příležitosti výročí Jana Palacha Bureš odjel do Singapuru a Zemana nebylo vidět. Opravdu. Já už se dnes spokojím s málem. Když tihle dva tady nejsou, tak jsem rád.
Je to tedy tak, že se z dnešní situace vypisujete ve svých textech?
Myslím, že je tam současná nálada zreflektována, ale nejsou to žádné agitky.
Je Michal Ambrož smutný ze současné situace?
Jak se dostal k Jiřímu Suchému?
Jaké má zkušenosti s StB?
Co bylo poté, když se režim rozhodl zlikvidovat bigbeat?
Tohle a ještě mnohem víc v aktuálním Revue FORUM. Objednávejte ZDE.