Americký miliardář Elon Musk zesměšňoval na své sociální síti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho příspěvek vyvolal vlnu rozhořčení a kritiky, a to nejen ze strany samotných Ukrajinců, ale internetové komunity jako takové.
V noci na pondělí uveřejnil Elon Musk na svém účtu na sociální síti X příspěvek, ve kterém se snaží zesměšňovat ukrajinského prezidenta Zelenského. Obsahuje fotomontáž jeho tváře s napjatým výrazem a doprovází ho komentář: „Když uběhlo pět minut a ty sis neřekl o miliardu dolarů pomoci.“ Musk v něm naráží na snahu ukrajinského prezidenta získat pro svou zemi vojenskou a finanční pomoc v situaci, kdy již víc než rok a půl vzdoruje masivní převaze ruské armády, bombardování svých měst, ohromným hospodářským ztrátám a zločinům proti lidskosti.
Jeho příspěvek nevyvolal pobavení či reflexi, jak bylo patrně Muskovým záměrem. Vedl naopak k silné vlně odporu, odsuzující jak neúctu k prezidentovi, který se snaží pomoci svému národu, tak připomínající kritiku Muskových sklonů podléhat pro Rusy výhodným narativům a poskytovat jim prostor, aby jeho vyjádření mohli zneužívat ve vlastní propagandě.
Jako někteří z prvních reagovali na Muskův příspěvek samozřejmě samotní Ukrajinci, jichž se Muskova slova na adresu jejich prezidenta nesmírně dotkla. Tvrdě odpověděl například předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. „To je tak, když se týpek Elon Musk snažil dobýt vesmír, ale něco se pokazilo a během pěti minut byl až po uši ve s*a*kách,“ napsal. Ozval se například Zelenského poradce Serhij Leščenko. „Trollíte vůdce ukrajinského lidu, který bojuje za jeho nezávislost, jako to dělali otcové zakladatelé vašeho národa,“ vyčetl Muskovi.
Nezůstalo ale jen u Ukrajinců. Muskův posměšek naštval například některé americké republikány. „Proč zesměšňovat statečného lídra, který vede svůj národ v jeho heroickém boji za jeho svobodu? To nemáš stud?“ obořili se na něj. Jiní poukazovali na to, že Muskovy společnosti dříve obdržely od USA miliardy dolarů. Množství odsuzujících příspěvků se objevilo v podobě memů parodujících naopak amerického miliardáře.
Není to první kontroverze, jíž Musk čelí. Nedávno například vyšlo najevo, že neumožnil na počátku konfliktu ukrajinským silám zasáhnout ruskou flotilu v Sevastopolu a že nevyhověl jejich žádosti, aby v oblasti zapnul internetové spojení své sítě Starlink.
Musk ale ve svém vlastním vyjádření vysvětlil, že to udělat ani nesměl, a to kvůli platným americkým sankcím proti Rusku. „Tyto sankce zahrnují Krym a my nemáme povoleno zapnout internetové připojení v zemi podléhající sankcím bez výslovného svolení vlády,“ vysvětlil miliardář v polovině září na konferenci All in Summit v Los Angeles.