V České republice začalo očkování proti nemoci covid-19 koncem loňského roku a nyní skončila první fáze očkovací strategie. V rámci ní resort zdravotnictví naplánoval, jak se bude v prvních dvou měsících očkovat. Jenže tomuto plánu se nepodařilo dostát. Deník FORUM 24 proto analyzoval, v jakém aktuálním stavu je očkování z hlediska množství dávek dodaných distributorem a podaných občanům. Proč u nás podle výpočtů z dat ministerstva zdravotnictví více než půl milionu vakcín leží ladem?
Byla neděle 27. prosince a předseda vlády Andrej Babiš dostal jako první člověk v České republice svou očkovací dávku. „Hotovo,“ okomentoval to stručně na sociálních sítích. Jenže hotovo zdaleka nebylo.
Ministerstvo zdravotnictví v té době stále bojovalo s koncepcí strategie a ladilo plán podávání vakcín, který následně muselo opravovat a upřesňovat. Změnil se i cíl k srpnu 2021 na ambicióznější oproti první verzi strategie. Podle něj má být do konce léta vakcinováno na 6,6 milionu lidí.
Jenže pak nastaly komplikace a vakcinační strategie se odchýlila od svého původního směřování. Uběhly dva měsíce a završila se první fáze 1A, v rámci které mělo být naočkováno 70 procent seniorů nad 80 let, klienti a personál domovů pro seniory a zdravotníci. „Cílem je zabezpečit připravenost systému na masivní očkovací kampaň v podmínkách probíhající pandemie. Zároveň je vyslán signál směrem k veřejnosti o bezpečnosti a důvěře ve vakcínu,“ píše se v dokumentu z konce prosince.
Redakce deníku FORUM 24 proto srovnala počty aktuálně podaných dávek vakcíny proti koronaviru s těmi, které stále leží nevypotřebované – v kontextu zmiňovaných plánů, které vláda avizovala.
V České republice bylo podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví vykázáno k 2. březnu 2021 celkem 702 023 podaných očkovacích látek. Z toho byla 455 510 lidem podána prozatím pouze 1. dávka, obě dávky pak dostalo 246 513 lidí.
Podaná očkování celkem | 702 023 dávek |
Jen první dávka | 455 510 dávek |
Obě dávky | 246 513 dávek |
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, data k 2. 3. 2021
Zajímavé jsou však počty vakcín, které momentálně leží nevypotřebované. Tato data jsou totiž také v rámci oficiálních údajů k dispozici. Z jednoduchých propočtů lze zjistit, že při zmiňovaných 702 023 podaných očkovacích látkách a celkem 1 219 884 vakcínách doposud dodaných je v České republice spotřebováno pouze 57,55 % z celkových vakcinačních zásob. Proč tomu tak je?
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již minulý pátek přiblížil, jak přesně je to s distribucí vakcín po České republice. „Žádné dodávky neleží ve skladech ministerstva, vlády nebo někoho jiného. Všechny očkovací látky jsou rozvezeny do krajů,“ vysvětlil.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, data k 2. 3. 2021
Vakcíny mají být rozdělovány podle tzv. populačního klíče spočívajícího v poměrném zastoupení osob ve věku 65 a více let. Další nakládání s očkovacími látkami je podle resortu už na krajských koordinátorech očkování. Jenže tito koordinátoři spadají právě pod ministerstvo zdravotnictví, které by jim – jak vyplývá z očkovací strategie – mělo poskytovat ke každé fázi vakcinace patřičný metodický postup.
Už žádné schovávání vakcín na potom, poručil Blatný
Jenže proč tedy přes 40 %, konkrétně více než půl milionu vakcín, leží v Česku ladem? Ministerstvo tvrdí, že si očkovací místa šetří vakcíny na druhou dávku pro případ, že by jich byl nedostatek – což se mimochodem doopravdy stalo.
„Z ministerstva vyšel jednoznačný pokyn všem očkujícím, aby si neschovávali žádné vakcíny pro podání druhé dávky. V České republice se v průběhu března a dubna objeví velké množství dávek a nebude existovat žádné validní riziko, že by se nedostalo pro občany na druhou dávku,“ řekl ve středu v poslanecké sněmovně šéf resortu Blatný.
Zároveň zmínil i méně pozitivní fakt – a to, že v populaci nad 80 let je doposud proočkováno 44 % lidí. A právě tady se dostáváme k původní očkovací strategii a jejím plánům, ve kterých Česko zaostává.
V dokumentu se píše, že v průběhu ledna a února má být dvěma dávkami kompletně naočkováno 346 625 osob. V realitě České republiky ale obě dávky zatím dostalo o sto tisíc lidí méně, jak už jsme uváděli – tedy 246 513 osob.
Vzhledem k tomu, že v rámci první fáze 1A se k očkování mohlo hlásit zhruba 750 tisíc lidí v ohrožených skupinách (senioři, zdravotníci), druhou dávku vakcíny dosud dostalo jen 33 procent z nich. Ani tady se tak původní 70% plán nepodařilo naplnit.
Zdroj: Očkovací strategie a plán dodávky vakcín, leden 2021/Ministerstvo zdravotnictví ČR
„Bohužel ne všichni lidé se chtějí nechat očkovat,“ zmínil v poslanecké sněmovně Jan Blatný. Nutno podotknout, že očkování je sice dobrovolné, ale je úkolem vlády, potažmo ministerstva zdravotnictví, aby napříč populací vybudovaly důvěru v očkování. Pomoci s komunikační strategií měl nový šéf komunikace, kterého vybralo ministerstvo, ten si ale svůj pondělní nástup do funkce rozmyslel.
Bude tak záležet na tom, jak ministerstvo dokáže zvládnout další fázi očkování. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu uvedl, že jej Blatného resort ubezpečil, že vakcíny již přicházejí podle harmonogramu. „Kritický moment by měl být překročen v horizontu měsíce. Ke konci března by tady mělo být stejně vakcín jako za leden a únor dohromady. Ke konci dubna pak jako za leden až březen dohromady. Má tam být razantní nárůst přísunu vakcín,“ odhalil plány resortu.
Pomůže i solidarita Evropské unie. Její členské státy totiž přenechají přednostně České republice 100 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech.