Ministr Lipavský obdržel ukrajinský Řád Za zásluhy. Česko je a bude s Ukrajinou, dokud nezvítězí, slíbil

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajině (Ministerstvo zahraničních věcí České republiky)

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajině | FOTO: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) obdržel od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Řád Za zásluhy. Jde podle něj o ocenění celé české diplomacie, která stojí po boku Ukrajiny, uvedl ministr na svém twitterovém účtu.

„Byl jsem vyznamenán ukrajinským Řádem Za zásluhy od Volodymyra Zelenského. Jde o ocenění celé české diplomacie, která stojí po boku Ukrajiny a podporuje tuto evropskou zemi v obraně před Putinovou barbarskou válkou. Brání i nás. Česko je a bude s vámi, dokud Ukrajina nezvítězí,“ napsal ministr Lipavský na sociální síť.

(Týdeník FORUM)

Podobného ocenění by se podle všeho mělo dostat i prezidentu Zelenskému v České republice. Ve sněmovním seznamu adeptů na nejvyšší české státní ocenění – Řád bílého lva – totiž figuruje mimo jiné jeho jméno.

O udělení vyznamenání pro prezidenta země, která od 24. února letošního roku čelí ruské invazi, mluvil prezident Zeman už 7. března při předávání vyznamenání u příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Podle Zemana Zelenskyj projevil odvahu a statečnost, když odmítl opustit svou zemi. „Třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu,“ doplnil.

Letošní 28. říjen bude posledním, kdy Zeman může ve funkci prezidenta vysoká státní vyznamenání udělit. Kromě Zelenského je na seznamu osobností, které poslanecká sněmovna nominovala na udělení státních vyznamenání, také šest členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů nebo ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články