Europoslanci ve středu odsoudili hybridní agresi ze strany Ruska snažící se odklonit Moldavsko z jeho cesty k demokracii. Podle Markéty Gregorové (Piráti) je klíčové utvrzovat zemi v tom, že má naši podporu, řekla europoslankyně, která se tomuto regionu dlouhodobě věnuje. V rezoluci europarlament také podpořil začátek integrace země do Evropské unie a vyzval členské státy k oživení procesu rozšiřování.
Moldavsko, které má od června minulého roku status kandidátské země Evropské unie, se nachází v náročné politické i hospodářské situaci. Kromě obrovské inflace, energetických výpadků a velké vlny uprchlíků přicházejících z Ukrajiny čelí země neustávající ruské agresi.
Přestože má podle ministerstva obrany zakotvenou neutralitu, v tamní společnosti dochází v souvislosti s konfliktem na Ukrajině k posunu veřejného mínění a narůstá příklon k proevropskému směřování země, jak již dříve uvedl ministr obrany Anatolij Nosatii.
„Rusku se přirozeně nelíbí vazby Moldavska se Západem, a proto se zuby nehty snaží udržet si zde svůj vliv,“ řekla Markéta Gregorová k situaci s tím, že Rusko k tomu využívá dezinformační kampaně, moldavskou závislost na ruských dodávkách energií nebo podporuje protivládní protesty. Gregorová poukázala na moldavský region Podněstří jako na klíčový, jelikož se hlásí k sovětskému odkazu. „Ruský režim zde nepřímo podporuje separatisty,“ vysvětlila europoslankyně.
Čelní představitelé Moldavska se vzhledem k rostoucímu tlaku ze strany Ruska obávají státního převratu, který by jednoznačně zastavil proces začleňování země do Evropské unie. Podle Gregorové bylo udělení kandidátského statusu zemi prvním krokem k ubezpečení, že ji napospas Rusku nenecháme. „Dále také konkrétní pomoc ve formě finančního balíčku nebo reformy moldavského energetického sektoru s cílem snižovat závislost na ruských fosilních palivech,“ dodala.
„V tomto regionu se hraje především o vliv, proto je nesmírně důležité, aby Evropská unie a členské země daly Moldavsku najevo, že s ním počítají,“ pokračovala a připomněla, že Moldavsko prokázalo nesmírnou solidaritu ve formě podpory ukrajinských uprchlíků a uvalení většiny protiruských sankcí schválených EU. „Teď je řada se solidaritou na nás,“ vyzývá s tím, že rozpínání ruského režimu na naší východní hranici je to poslední, co potřebujeme pro klid, mír a stabilitu i u nás.