Ukrajinská armáda tvrdí, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na řece Dněpr v okupované části jižní Ukrajiny. Některým oblastem může hrozit zaplavení. Informuje o tom agentura Ukrinform. Informace o zničení velké přehrady, které se už dříve šířily na sociálních sítích, potvrdila také ruská agentura TASS. Agentura Reuters s odvoláním na TASS a proruského činitele v oblasti napsala, že Záporožské jaderné elektrárně zatím kvůli zničení přehrady, z níž čerpá vodu pro svůj chladící systém, nehrozí kritické nebezpečí.
„Ruské okupační síly vyhodily do povětří vodní elektrárnu Kachovka. V současné době zjišťujeme rozsah škod, rychlost a objem vody a pravděpodobné oblasti zaplavení,“ uvedlo na Telegramu ukrajinské jižní velitelství. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Kachovskou vodní elektrárnu brzy ráno vyhodily do povětří ruské síly, které detonaci provedly na dálku. Rusko obvinění odmítá. Podle něj stojí naopak za útokem ukrajinská strana. Agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že Kachovská přehrada na jihu Ukrajiny byla zasažena z ukrajinského raketometu Vilcha. Podle agentury Reuters se toto tvrzení doposud nepodařilo nezávisle ověřit.
Kachovská vodní elektrárna byla zcela zničena a nebude možné uvést ji do původního stavu, uvedla na Telegramu společnost Ukrhidroenerho s tím, že výbuch nastal přímo ve strojovně elektrárny. O úplném zničení měl v ruské státní televizi podle médií hovořit také šéf ruské okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev.
Hladina v nádrži klesá podle ukrajinských úřadů tempem asi 15 centimetrů za hodinu. Chersonská regionální správa uvedla, že hladina vody dosáhne kritické úrovně za pár hodin, a začala evakuovat obyvatelstvo z nebezpečných oblastí. Podle agentury TASS by se zničení přehrady mohlo dotknout až 80 obcí, které jsou nyní v záplavové zóně. Ruskem dosazení činitelé v oblasti, která je zčásti okupovaná, ovšem tvrdí, že evakuace zatím není potřeba.
V ohrožení jsou desítky měst a stovky tisíc lidí. Kromě toho, že nádrž zásobuje vodou poloostrov Krym, je voda z přehrady také používána v chladicím systému Záporožské jaderné elektrárny, která je největší v Evropě. Přehrada, též přezdívaná Kachovské moře, leží na ploše 2155 km², je tedy 45krát větší než česká přehrada Lipno, která má pro srovnání rozlohu 48,7 km². S objemem 18,2 kilometrů čtverečních zadržovala přehrada Kachovská přehrada 25krát více vody než přehrada na Orlíku, která má z českých přehrad největší objem.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zničení Kachovské přehrady potvrzuje, že ruské síly je třeba vyhnat z každého koutu Ukrajiny. „Ruští teroristé. Zničení přehrady vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že je třeba je vyhnat ze všech koutů ukrajinského území,“ uvedl Zelenskyj na twitteru a připojil video poškozené přehrady. Podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova kvůli výbuchu Zelenskyj svolal mimořádné jednání rady. Ta již zasedla.
Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na sociální síti Telegram napsal, že se Rusko zničením Kachovské přehrady dopustilo „ekocidy“, ale ukrajinské úřady pracují na zajištění bezpečnosti obyvatel. Zmínil také hrozby, které útok představuje pro elektrárnu.
Podle Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, by ovšem zničení přehrady nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny. „Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno ze velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám,“ vysvětlila.
Starosta Nové Kachovky, dosazený Ruskem, zprávy o bombardování přehrady a vodní elektrárny označil nejdříve za nesmysl a poznamenal, že všude ve městě je klid a ticho. Agentura TASS ale nedlouho poté uvedla, že přehrada je skutečně zničená, a citovala tohoto starostu, podle něhož za tím stálo ukrajinské ostřelování a „teroristický útok“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už loni v říjnu uvedl, že Rusko chystá na Kachovské přehradě útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu, který leží nedaleko, i desítek dalších obcí. Ruská okupační správa naopak prohlašovala, že útok na přehradu plánuje Ukrajina.
Rusko v noci na úterý znovu útočilo na Kyjev, na který podle zdejších představitelů směřovalo přes 20 raket, které se ale podařilo sestřelit. Útoky byly hlášeny také z Charkova. Letecký poplach platil dočasně opět na celém území Ukrajiny, informují agentury Ukrinform a Reuters.
Vitalij Kličko, starosta ukrajinské metropole, která je v posledních týdnech terčem nočních útoků pravidelně, uvedl, že výbuchy, které se v Kyjevě ozývaly, byly způsobeny zásahy protivzdušné obrany proti ruských útočným prostředkům. „Všechny byly sestřeleny,“ doplnil později šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko.